Sedíme s kolegyní u pohovorů. Jednotliví uchazeči přicházejí a odcházejí a představují nám sebe a své práce. Pak přijde slečna, která se hlásí na Módní design a podává nám práci, ve které celkem neomylně poznávám svou starší kresbu. Zbystřím, práci si fotím a ptám se, co bylo předlohou. Holčina nevzrušeně mávne rukou: „Ále… Sleduju na internetu jednu holku, návrhářku, co taky někde učí…“ 🙂
Mám tuhle drobnou epizodku ráda. Jednak mi připadá roztomilá, ale taky je na ní vidět, že když nás čeká něco nového, hledáme návod u těch, kteří už stejnou cestou prošli. Potřebujeme se o něco opřít, potřebujeme navést a nasměrovat, prostě se někdy hodí nejen inspirace a zkušenost, ale taky nějaký moderátor celé té situace.
Aby se v naší zemi žák dostal na umělecký obor, zákon mu ukládá povinnost absolvovat talentovou zkoušku. A v ideálním případě před jejím absolvováním dochází na odbornou přípravu na nějakou ZUŠ. Koupí si hodiny kreslení u výtvarníka. Zajde na konzultaci k nějakému umělci, který podobnou školu absolvoval. Nebo své portfolio probere aspoň s vyučujícím výtvarky na své základce. Zkrátka – poradí se.
Stále častěji se nám ale u talentovek objevují děti, které svůj talent objevily pozdě a nestihly to. Nebo nemají v okolí nikoho, za kým by zašly. Nebo je výtvarku učí matikář, protože mu chyběly hodiny do úvazku. Nebo jsou bez peněz a hodiny si nemohou dovolit. Prostě obstrukce jakéhokoliv druhu… A díky nim nám neukáží to nejlepší, co umí. Ale talent si zaslouží správné nasměrování!
A tak jsem pro všechny tyto případy sepsala jednoduchou a praktickou příručku o tom, jak se připravit na talentovky a to i v případě, že už zbývá jen zanedbatelné množství času. Hodí se vědět, co vás (nebo vaše dítě) u talentovek čeká. Jak si zorganizovat zbývající čas? Jaké je minimum pro kvalitní portfolio? Jaké úkoly se u talentovek objevují? O čem mluvit u pohovoru? Jak na talentovky natrénovat?
S tím vším nejlépe pomůže někdo, kdo takovou talentovku nejen absolvoval, ale zná její průběh i ze zákulisí druhé strany. A já jsem jako designérka několik talentových zkoušek absolvovala a jako učitelka zase vím, nač se u nich zaměřujeme a jakou optikou se na uchazeče díváme. A tak jsou v eBooku uvedeny i věci, kterým se raději vyhnout. Když si eBook, který je zdarma, stáhneš, získáš důležité informace o průběhu talentové zkoušky, konkrétní praktické tipy pro přípravu, náhled do psychologie celého přijímacího procesu a přidanou hodnotou jsou pak postřehy skutečných žáků, kteří už talentovky absolvovali.
EBook je dobře strukturovaný, vizuálně atraktivní a plný praktických rad. Na dva kliky a zdarma tak můžeš získat cennou pomůcku, která tě provede celou talentovou zkouškou a jako přidanou hodnotu budeš mít „inside information“ – výpovědi vyučujících, které odhalují, co je u talentovek štve a nahlédneš tak do výběrového procesu z perspektivy těch, kteří o přijetí rozhodují!
Příprava na talentovky nemusí být cestou plnou pokusů a omylů a nemusíš ji podnikat sám. Stáhni si můj eBook Jak se dostat na výtvarnou uměleckou školu – tipy k talentovým zkouškám a hned budeš víc v obraze! 🙂