Jeho sezóna momentálně končí, ale nepotrvá to dlouho a budeme se na něj těšit zase – camel coat neboli velbloudí kabát. Čím si tento módní aristokrat vysloužil místo v našich šatnících a hodí se do něj investovat?

Camel coat v historii
Tradičně se velbloudí vlna získává z dvouhrbých baktrijských velbloudů. Ti žijí ve stepích střední Asie, například v Mongolsku, Číně a Kazachstánu, kde jsou vystaveni extrémním výkyvům teplot. Letní dny mohou přinášet spalující vedra o 40 °C, zimní noci zase až – 40 °C a jejich srst je před těmito změnami musí ochránit. Když na jaro línají, ručně se z nich vyčesává jemná podsada – klíčová surovina pro výrobu materiálu, který na svůj původ odkazuje nejen vlastnostmi, ale i barevností.

Vlněný materiál z velbloudí srsti byl rozšířený ve 20. letech 20. století, kdy se používal především na pánské kabáty (například pro britskou armádu), ale postupně se stal oblíbeným i u žen. Boom pak slavil v 50. letech a svou oblibu si od té doby bezezbytku udržel.

Camel coat a jeho vlastnosti
Velbloudí vlna je mimořádný materiál. Ze všech druhů vlny dokáže nejlépe udržet teplo a to i v tenké vrstvě. Měkkostí se mu vyrovná jen kašmír. V lehkosti je srovnatelný s alpakou a díky tomu, jak je lehký se také velmi pohodlně nosí. Coby přírodní vlákno přirozeně dýchá, takže v něm nehrozí přehřátí ani nadměrné pocení. Velbloudí vlákna jsou poměrně dlouhá, odolná proti pomačkání a tak má kvalitní kabát z velbloudí srsti dlouhou životnost. Bonusem je fakt, že neobsahuje lanolin, takže je hypoalergenní a vhodný i pro citlivou pokožku.

Camel coat a barevná typologie
Typická camel barva je přirozená a přírodní, čili nebělená a nebarvená. Je to velmi teplá béžová se zlatavým podtónem, mírně světlá a spíše tlumená. Umí se chovat jako barva i jako neutrál a nejlépe se hodí teplým typům, kterým podtrhne obličejové rysy. Každé zvíře je ale jiné a tak se camel odstíny mohou dost různit a někdy výslednou barvu ovlivní také smíchání s jinými vlněnými nebo syntetickými vlákny během výrobního procesu.

Potkat tak můžete světlý camel, což je písková, krémová nebo slonovinová a do klasické béžové má pouze jemný nádech a ta bude perfektní pro světlé typy. Tmavý camel, který je sytější a působí karamelově, koňakově, rezavě a někdy načervenale, zase bude super pro tmavé typy. Ty chladné by se měly poohlédnout po taupe verzi, která jde víc do šeda a působí o něco studeněji. Růžový camel – což je decentní písková s narůžovělým podtónem – zase může být ideální pro neutrální přechodové typy, jako jsou ty kontrastní a nebo naopak tlumené.

Když si nebudete jistí, která verze je ideální právě pro vás, můžeme se na to podívat spolu při analýze vašeho barevného typu.

Camel coat a stylová typologie
Camel coat s sebou nese pořádnou porci quiet luxury. Je decentní, nenápadný a sofistikovaný. Čistota jeho provedení přináší nadčasovost a tak na první dobrou sluší především elegantním ženám. Jde jim na ruku svou matnou, hebkou texturou s jemným vlasem a minimálním leskem a také důrazem na kvalitu zpracování. Pro elegantní ženy je to bezesporu jeden z pilířů šatníku.

Vzhledem k jeho historickému pozadí může přijít vhod i některým klasickým osobnostem. Ležérní typy ho mohou nosit například s denimem. Celkem bez potíží se dá stylovat také dramaticky, například s kůží nebo leskem a určitě se dá nosit i bohémsky a kreativně. Pro rebelky to ale asi úplně atraktivní kousek nebude a na romantičky už by zase mohl být příliš pánský…

Co mu sluší a s čím ho nosit
Na to není jednoznačné pravidlo – hodně záleží na tom, jakou máte stylovou osobnost. Záleží také, zda ho nosíte žensky utažený na tělo nebo máte raději unisex nebo dokonce úplně volný oversized formát. Mezi ověřené camel coat parťáky, kteří jsou s ním kompatibilní patří třeba denim, kombinace tón v tónu s dalšími odstíny béžové, reptilie a zvířecí vzory, modrá barva, černobílá kombinace, námořnické pruhy po francouzsku, layering (vrstvit můžete téměř cokoliv – triko, košili, blejzr, šálu…) a z doplňků pak na ležérno tenisky a shopperbagy nebo naopak drobné tašky a béžové lodičky s černou špičkou. A asi tak milion dalších variací! 😀

Camel coat a cena
Kdybyste si nějaký nový camel coat chtěli pořídit, narazíte na cenu s rozpětím někde mezi padesáti až sto tisíci korunami. To není úplně málo, že? Tato částka se odvíjí od několika faktorů: vlna z velblouda se nezískává stříháním, ale ručním česáním a musí jít o jemnou podsadu, tzv. baby camel hair. Dělá se to jednou za rok, když zvíře na jaro líná a z každého velblouda se získá asi jen dva až pět kilogramů této kvalitní vlny. Značky, které mají velbloudí kabáty ve svém portfoliu, také vědí, že se jedná o delikátní kousek a tak některé operace při výrobě dělají ručně. Díky tomu, že je vlna nebělená a nebarevná se při výrobě snižuje ekologická zátěž, oděv je tak slow fashion kouskem a kabát se stává investiční záležitostí…

Camel coat jako ikona
Jestli někdo z camel coatu dokázal udělat kultovní kousek, je to rozhodně Max Mara. Jejich velbloudí kabát je synonymem pro old money vibe a jejich kabát 101801, známý také jako „Madame“, je ikonický už od roku 1981. Max Mara se drží typicky teplého odstínu, nestárnoucího designu a elegantní siluety. Nádherný camel coat vám ale nabídne také třeba značka The Row, která nabízí chladnější odstíny, dále tradiční Burberry a Celine nebo COS a Toteme, které zase přinášejí novější trendy a aktuální interpretace. Ty jsou navíc dostupnější cenově.

Závěrem
Až někdy budete listovat lifestylovým magazínem a uvidíte reklamu na béžový kabát evokující městský luxus a nadčasový minimalismus, vzpomeňte si, že jeho příběh začal v úplně jiném světě – na drsných pláních Střední Asie, které jsou domovem domestikovaných baktrijských velbloudů…

P.S. Občas se nějaký kabát z 100% velbloudí vlny objeví i na Vinted. Hlídejte to a třeba objevíte právě ikonickou Max Maru! 😉