Když se objednáte na konzultaci barevné typologie, zaručeně během ní dojde řeč na takzvané „neutrály“. A pravděpodobně to bude dvakrát. Což jsou hned dva důvody, proč si o nich udělat představu a zabývat se jimi už teď. 🙂
Ve vztahu k teplotě
První setkání s pojmem „neutralita“ přijde ve chvíli, kdy se měří barevná teplota. Jak už víte z článku zaměřeného právě na tuto barevnou vlastnost, barva může být teplá, studená anebo může být v symbolickém smyslu „vlažná“. Tedy něco mezi oběma krajními polohami. Je to jako s pákovou baterií, kterou si mícháte vodu ve sprše – v určitém momentu je voda právě půl napůl jak teplá, tak studená. A toto se děje i u barev.
Pro lepší pochopení se mrkněte na přiložený obrázek vpravo. Na jedné straně máte oranžovou, na druhé růžovou a někde mezi nimi je taková barva, která je půl napůl složená z obou pigmentů A právě takovou barvu nazýváme barvou teplotně neutrální. Tyto barvy – na hranici tepla a chladu – sluší prakticky všem přechodovým typům. Světlým, jemným, tmavým i kontrastním.
Ve chvíli, kdy se na konzultaci barevné typologie dozvíte, které barvy sluší vašemu obličeji, potřebujete se dozvědět ještě i to, jak s nimi pracovat, jakým způsobem je kombinovat a jak s nimi vzájemně nakládat. A to je právě ta situace, kdy na scénu přichází druhá varianta takzvaných „neutrálů“.
Ve vztahu k barvě
Dejme tomu, že vám při konzultaci barevné typologie vyjde potřeba barev teplých, čistých a s bohatým žlutým podtónem, což může být například trávově zelená, oranžová a pampeliškově žlutá. Takové barvy vám do obličeje vnesou energii, zdraví a žádoucí zářivost, takže si z pochopitelných důvodů začnete pořizovat trička, košile, čepice, šály a bižuterii právě v těchto barvách.
Ale ruku na srdce – bez ohledu na to, jak moc vám právě pampeliškově žlutá sluší – pořídíte si v tomto odstínu kostým, kabát, bundu nebo kalhoty? Ne. U oděvních kousků, které jsou investicí v řádu tisícikorun a nosíme je více než jednu dvě sezóny, zpravidla uvažujeme strategičtěji a saháme po jiných barvách. Za prvé – chceme, aby se nám brzy neokoukaly a nepřestaly nás bavit. A za druhé – chceme, aby těch barev v našem šatníku nebylo až příliš a dobře kombinovaly.
Logickou volbou v takové situaci je právě „neutrální“ barva, přičemž teď vůbec nejde o to, zda je daná barva neutrální vzhledem ke své teplotě. Pracovně takovým barvám říkám „přílohové“ a jde o barvy, které slouží jako klidnící prvek, stabilizátor, který slouží k tomu, aby barev v zevnějšku nebylo až moc a aby se outfit uklidnil. K takovým barvám řadíme odstíny hnědé, tmavě modré, šedé, béžové, olivové a také černou a bílou.
Neutrální na druhou
Z výše zmíněného plyne i zajímavý fakt, že některé barvy mohou být neutrální dvakrát. Mohou být neutrální svou barevnou teplotou a také může jít o barvu klidnící, která vám do oděvu vnese vyzrálost. Do této kategorie patří mnoho odstínů béžových, tělových a pudrových, které můžete směle nosit na tričkách jako barvu, ale klidně se dají použít i na trenčkoty, saka a kabáty, které snesou kombinaci s něčím ostřejším a v tom případě se chovají i jako „příloha“.
Takovéto univerzální barvy jsou často velmi oblíbené a mnoho lidí na nich má doslova postavený šatník. Preferují je zejména minimalisticky smýšlející lidé, kteří šatů nechtějí mít moc, praktičtí lidé, kteří neradi dlouho stojí u skříně, hluboce introvertní lidé, kteří jsou rádi nenápadní a nechtějí barvami budit pozornost a pak také lidé s klasickým stylem oblékání, kteří jdou na jistotu a při koupi si pořizují nadčasové kousky v solidních barvách.
Může to vpadat jako bezpečná volba a pro mnoho lidí a řadu situací opravdu je. I takovéto nakupování a oblékání se do univerzálních, neutrálních barev ale má své úskalí a tím je riziko, že se váš outfit a spolu s ním i váš zevnějšek může stát nudným a bez energie. Pozor zejména na černou, protože je mýtus, že jde ke všemu a je mýtus, že sluší všem…