O psychologickém jevu zvaném haló efekt jste už určitě slyšeli. V podstatě se jedná o situaci, ve které cizího člověka soudíte podle jednoho výrazného povahového rysu a to aniž byste si ověřili, zda skutečně jde o jeho dominantní vlastnost. A tak mu možná křivdíte, protože vaši pozornost poutá, že je hlučný, ale už jste si nestihli všimnout, že je taky laskavý, velkorysý nebo pozorný. V psychologii to dává smysl, ale jak to souvisí s barevnou typologií?
Když mi na konzultaci barevné typologie přijde další klient, hraji takovou soukromou hru, při níž se ještě před měřením barevných hodnot snažím odhadnout, o jaký typ se jedná. Daří se mi to zejména u tzv. „pravých typů“ jako je chladné léto, chladná zima nebo teplé jaro a pak také u typů se kterými se setkávám často a mám na ně už vytrénované oko. To je zase případ tlumených letních typů. (A klienta svými domněnkami samozřejmě nezatěžuji, abych ho neochudila o zážitek objevování 🙂 ).
Nedávno se mi stalo, že do dveří vešla klientka se světlou porcelánovou pletí. Měla modré oči, nebarvené teple zlaté vlasy a já měla dojem, že to vidím na první pohled – nádherné jaro! Když však měla kolem obličeje zlatou, něco nehrálo. Ve stříbrné byla její pleť mnohem klidnější a její obličej měl souměrnější kontury. Nechtěla jsem tomu věřit a ty teple působící kudrliny mě mátly. Sama sobě jsem tak hodila klacek pod nohy následováním nejsilnějšího dojmu, který potlačil ostatní faktory a bránil mi přijmout fakt, že o jaro se zde vůbec nejedná…
Byla to cenná zkušenost. Připomínka, že pokorný přístup i tam, kde už mám nějakou předchozí zkušenost je ta nejjistější a nejrychlejší cesta k výsledku, protože při ní nemusím couvat ze slepých uliček. Přimělo mě to také k zamyšlení nad tím, které matoucí faktory jsem už v barevné typologii potkala a některé z nich najdete právě v tomto článku.
U obecných charakteristik zimních typů se například dočtete, že mívají tmavé vlasy a zpravidla tomu tak skutečně je. Jedna z mých klientek však je kontrastním typem chladným a přitom je majitelkou vlasů o kterých se v pohodě dá říci, že jsou světlé hnědé nebo dokonce skoro blond. Tmavost vlasů tak v tomto případě může při prvotním ohledání nasměrovat závěry úplně jinam. Jiná z klientek, která patří ke stejnému typu je zase nositelkou pleti s bohatou dávkou žlutého podtónu a zlatavými pihami, přesto jí chladné barvy přistanou lépe, než ty teplé.
Typům kontrastním teplým zase běžně charakteristiky připisují spíš světlé vlasy, objevují se ale i ženy s vlasy tmavě hnědými. U typu tmavého teplého se občas setkávám s jasně růžovou barvou rtů a u chladného léta zase vídám velmi teplou olivovou barvu duhovek, která je směsí hnědých a zelených odstínů. Jednoznačným ukazatelem pak není ani obočí. Výrazně tmavé až kontrastní obočí bývá přisuzováno zimním typům, ale pyšní se jím i jedna má klientka typu jemného chladného a jedna klientka typu jemného teplého.
Závěrem stojí za zmínku, že zevnějšek každého člověka tvoří jak teplé, tak chladné pigmenty. Není tedy vyloučeno, že jste teplý typ, ačkoliv je ve vašem vzhledu i něco růžového a můžete mít žlutý podtón a být chladným typem. Právě naopak – je docela běžným jevem, že vyloženě chladný typ mívá ve vizáži výrazný teplý prvek a vyloženě teplý typ mívá nápadný chladný prvek. Důležitější než jednotlivost – která může vést k onomu haló efektu – je tedy celek a spolu s tím barvy, které do obličeje vnesou klid a harmonii. Takže pozor na zjednodušující, zobecňující a mnohdy zavádějící rady z ženských magazínů. Z každého pravidla totiž existuje výjimka. 🙂