Je barevná typologie jenom pro ženy? Funguje barevná typologie i na chlapy? Objednávají se k tobě taky chlapi? A opravdu ty barvy pak nosí? Je to u nich v něčem jiné? Pokud i vás takové otázky napadají, pak čtěte dál…
Ne, není
Barevná typologie není jen pro ženy. Typologii gender naprosto nezajímá, ženy od mužů nijak nerozlišuje a pohlaví neřeší.
Ano, funguje
Typologie u mužů funguje úplně stejně, jako u žen. I oni mají svou barevnost. I jejich barevnost je měřitelná. A i oni udělají dobře, když se snaží zopakovat barvy své tváře svým oděvem, aby docílili harmonie.
Ano, objednávají
Je pravda, že je jich podstatně méně, než žen, ale přesto existuje celá řada mužů, kteří své barvy znát chtějí. Nejčastěji jsou to muži, kteří
- pracují na vysoké pozici nebo vedou tým, jsou tedy často vidět a chtějí být oblečeni nejen reprezentativně vzhledem k druhým, ale i slušivě vzhledem k sobě samým,
- jsou z branží, kde se řeší estetika, móda, styl, vizáž a image,
- si barvy nechají změřit na přání partnerky (čili primárně ona si přeje vědět, co mu sluší),
- jejich partnerka typologii absolvovala, je nadšená z výsledků a vzbudila tím u nich zvědavost,
- řeší udržitelnost,
- investují do nákladných kousků (péřová bunda, vlněný kabát, funkční vrstvení) a nechtějí šlápnout vedle
- a pak také někteří milovníci krásy a hezkých věcí, kteří přijdou prostě jen tak…
Jak kdo
Na to, zda své barvy potom skutečně nosí, se musíte zeptat jich. Na základě těch, které mám ve svém okolí bych asi řekla – jak kdo a jak kdy. Většina ale ano. Když už jim stálo za to měření absolvovat, zpravidla pak výsledek zohlední.
Odlišnosti
Barevná typologie funguje u všech lidí, bez rozdílu pohlaví. V tom, v čem už ale rozdíl vnímám je to, jak muži a ženy své naměřené barvy přijímají. Ženy bývají ke svým barevným výsledkům méně kritické a přijímají je otevřeněji. Zpravidla neřeší, jestli se jim barva líbí nebo ne. Když vidí její účinek na svůj obličej, přijímají ji. Muži v tom až tolik vstřícní nebývají, protože hodně řeší, jak daná barva působí.
Pokud muži vyjde například světlé léto, plné pastelových barev, které vnímá jako příliš dětské a málo maskulinní, většinou z palety vezme na milost pouze modré a zelené tóny a všechny ostatní, například růžové, dá úplně stranou. Zklamaný bývá také partyboy, když mu vyjde tlumenost. Nebo naopak zálesák, libující si v nenápadně zemitých tónech, když naměříme nápadně vysokou čistotu a chlad.
Paleta naštěstí obsahuje také spoustu neutrálů, takže s výsledkem se dá pracovat a je možné sestavit smysluplné kombinace i navzdory takovým limitům. Takže bez obav, pánové, nemusíte nosit „holčičí barvy“, pokud máte pocit, že to není nic pro vás! 🙂