Na analýzu barevného typu se ženy neobjednávají pouze kvůli šatníku. Pro řadu z nich je mnohem větším tématem odstín vlasů. A je to opodstatněné. Barva vlasů je totiž klíčový prvek naší vizáže a může tak být také kamenem jejího úrazu.

Proč na ní záleží
Vlasy jsou barevný element, který máte k obličeji úplně nejblíž. Jejich odstín se vám odráží přímo do tváře a rozhoduje o tom, zda máte „fresh look“ anebo zda vypadáte „divně“. Je úplně jedno, že máte dobře zvolenou barvu trička, pokud máte špatně zvolenou barvu vlasů. A pozor, barva vlasů může vyzradit také mnoho o vašem vnitřním rozpoložení a vztahu k sobě.

Psychologický rozměr
Barva vlasů může být (stejně jako naše postava) zatížená mindráky. Často od klientek slýchám smutné příběhy o „šedém myším odstínu“ nebo „mokré slámě“ a jak „zjemnit výrazné rysy zesvětlením“ nebo naopak „vypadat vyzráleji s tmavším odstínem“. Ten, kdo vám taková doporučení dává, to určitě myslí dobře, ale co ho k tomu opravňuje? Na čem své rady zakládá? Pramení z kvalifikace nebo jsou spíš odrazem osobního vkusu? Může se totiž stát, že jejich uposlechnutím ztratíte velký kus svojí jedinečnosti…

Pokud jste v neustálém kolotoči extrémních barevných změn, přehnaného líčení a sebestylizace, může to jít ještě hlouběji. Může to odrážet vnitřní neklid, životní neukotvenost, neschopnost sebepřijetí, potíže s hledáním role či identity nebo dokonce tendenci skrývat se za maskou.

Estetický rozměr
Vlasy by vaší tváři měly dělat stejnou službu, jako rám obrazu. Měly by souviset s vašimi obličejovými rysy, jako je teplota, tmavost a taky sytost. Měly by zohledňovat množství barevných i tmavostních kontrastů, které potřebujete. Pokud patříte ke světlým typům a sáhnete po tmavých tónech, můžete si do zevnějšku vnést tíhu dvaceti let či dvaceti kil navíc. Pokud jste tmavý typ a zesvětlíte příliš, riskujete vyumělkovaný až kýčovitý efekt.

Vedlejším produktem takovýchto barevných změn mohou být nevzhledné dálnice tmavých (nebo i světlých) odrostů, tvrdé přechody mezi jednotlivými barevnými plochami a flekatost. V případě domácího barvení si možná zahráváte se zdravím svých vlasů a navíc si můžete zvyknout na falešný standard a zapomenout, jak vaše přirozená barva vlastně vypadá. A právě vaše vlastní barva je důležitým informačním bodem, pokud chcete vypadat báječně. Odvíjí se od ní totiž vaše nejlepší neutrály.

Tipy, co si pohlídat
To neznamená, že s vlasy nemáte nebo nesmíte dělat nic. Některé korekce jsou vlastně dost žádoucí a s dobrou kadeřnicí a citlivými zásahy můžete vypadat neskutečně luxusně. Ale podmínkou je dělat to uvědoměle. Předně, pokud jde o vlasy – ujasněte si, co je váš cíl. Chcete jejich prostřednictvím obličej zvýraznit nebo zjemnit? Máte náladu na změnu nebo chcete vypadat přirozeně? Řešíte šediny? Chcete, aby návštěva kadeřníka byla poznat nebo máte raději nenucenou eleganci?

Když víte, co chcete (a taky proč), je mnohem snazší nešlápnout vedle. Mít barevné změny pod kontrolou vám pomůže také když zohledníte barvu řas, obočí a odrostů, když nebudete chodit o mnoho tmavostních stupňů nahoru ani dolů a když si dobře vyberete kadeřnici. No a nejužitečnějším vodítkem na cestě k dokonalé barvě vlasů je pak analýza osobního barevného typu.

Není nevýrazná – je jen nedoceněná
Barevná typologie dokáže naší vizáži dodat kontext. Umí nastolit soulad obličeje, vlasů a oděvu. Umí být úlevná a ozdravná a dokonce může pomoci k přijetí barvy, kterou jsme celý život měli za nepovedenou, nevýraznou, nedostatečnou a jinak nevyhovující. Protože umí dovést k aha-momentu, že ta nevýrazná barva byla celou dobu jenom nepochopená!

P.S. Barva vlasů je pro klienta tak zásadní, že její hledání někdy potrápí i samotné kadeřnice. Mnohé z nich se mi pak ozývají s otázkou, zda nebude nějaký workshop nebo školení, na kterém bychom se konkrétně pobavily, jak na to. A tak už ho chystám! Jestli je to i Tvoje téma a ráda bys věděla víc, napiš mi, že Tě to zajímá, abych na Tebe nezapomněla, až budu rozesílat info. 😉