A jakou barvu máte nejvíc oblíbenou vy? Popravdě – nedostávám tuto otázku moc ráda, protože na ni neumím opovědět jedním slovem. Mých oblíbených barev je většinou hned několik a taky se občas střídají. Ale mezi TOP pětkou se už léta drží barva, které je věnovaný tento článek.

Proč mě baví
Předně – tato nenápadná barva umí překvapit. Umí být proměnlivá a objevuje se v mnoha podobách. Je to takový barevný chameleon a hranice, která ji dělí od jiných barev je poměrně nezřetelná. Její přesah do jiných barev je tak velký, že diskuze o tom, co je ještě olivová a co už je khaki, kdy jde o šedozelenou, kdy o hnědozelenou a jak namíchat její nejlepší odstín by mohly být bouřlivé a stejně bychom se asi všichni neshodli.

Ale to nevadí. Nejde o její jméno, ale o její vlastnosti. (Technicky je rozdíl v tom, že olivově zelená obsahuje mnoho žluté a černou, kdežto khaki zelená míchá zelenou s hnědou či pískovou. Každopádně jsou obě zemité, přírodní, zaprášené a vznikají mísením několika pigmentů.) Takže jí říkejte, jak chcete…

Pokud jde o světlost, tak typická olivová je většinou středně tmavá. Existuje však i v “lajt” verzi a stejně tak ve verzi hluboké a podmanivě tmavé. Pokud jde o teplotu, tak ta se pohybuje na široké škále. Od čistě zelené až po míchané tóny, které vznikají příměsí béžových, hnědých a šedých a vytváří tak teplé, neutrální i chladnější polohy. Jediné, čeho se jí nedostává, je vysoké nasycení. Obvykle tak jde o barvu tlumenou nebo jen středně čistou.

Druhá věc, která mě na ní přitahuje, je fakt, že se umí přepínat z módu “barva” do módu “neutrál”. To znamená, že když si ji nosíte například k oranžové, vnáší do outfitu jakési uklidnění a stabilizaci. A naopak, když si ji vezmete k černobílé, bude to právě ona, kdo v oděvu bude za barvu a ponese nějakou informaci či energii.

Její vlastnosti
Tato barva je fakt pracovitá a podrží vás v mnoha situacích. Dlouhodobě je používaná jako barva některých uniforem a díky schopnosti splynout s přírodou je to klíčová barva pro outdoor, maskování speciálních jednotek, pro správce parků, na safari a do džungle. Má blízko k přírodě, pohybovým aktivitám, sportu a relaxu, tak ji vyhledávají také trampové a turisti. Historicky je spojená s koloniálním odíváním a vyznačuje se vysokou praktičností a odolností proti ušpinění. Je vhodná na cestování, působí ležérně, ale taky nadčasově a v mnoha kombinacích i stylově. 

Komu sluší
Jedná se o univerzálně použitelnou barvu. Přechodové typy – tlumené, tmavé i světlé – na ní mohou směle postavit celý šatník. A zejména pro ty světlé a tlumené je dokonalou alternativou k těžké černé. Perfektní a spolehlivá je také pro teplé typy. Ty chladné musí hledat odstín, který jde spíše do šedé než hnědé, aby pro ně nebyla příliš zemitá. A jediný, kdo musí být o něco opatrnější, jsou typy kontrastní. Pro ně má olivová příliš málo sytosti a je třeba ji do outfitu dodat jinými prostředky, aby celek měl vše, co potřebují.

Co k ní
Záleží, co chcete. Pokud jste rádi vidět, míchejte ji s limetkovou, oranžovou a žlutou. Vysoký kontrast vytvoří taky s odstíny červené. Pokud máte rádi nenucenou eleganci, je skvělá s bílou, pískovou nebo smetanovou. Pokud chcete něco údernějšího, pak ji kombinujte s černou a nic nezkazíte ani v trojkombinaci s černobílou. Méně běžná je pak varianta s pudrově růžovou, námořnicky modrou a tyrkysovou. Hodně volnou ruku budete mít v doplňcích. Dobře se totiž snáší s téměř jakoukoli přírodní barvou kůže, se všemi druhy kovů, přírodními kameny i bižuterií.

P.S. Jeden mrazivý fun fact – tato barva se dostává mezi trendy prakticky pokaždé, když někde ve světě propukne válečný konflikt…