Je dobrým zvykem, vybavit po konzultaci klienta jeho vlastní barevnou paletkou. O co se jedná a nač je to dobré?
Barevná paletka je pomůcka, která klientům pomáhá při sžívání se s „jejich barvami“. Při analýze se naměří nějaké barevné hodnoty a i když barevné vlastnosti jsou pouze tři, informací může být najednou mnoho. Názorná ukázka je pak užitečná připomínka toho, co se vlastně naměřilo a pomáhá při rozhodování o dalších nákupech.
Základní pomůckou bývá papírová paletka, která může mít různé podoby. Někdy vypadá jako pohlednice, někdy jako leporelo a někdy je na otevírání. Cílem je, aby bylo snadné ji mít stále u sebe (například v peněžence nebo v dokladech) a aby nezabírala místo a nic nevážila. Bývá na ní něco kolem třiceti barev, které daný typ nejlépe vystihují a kromě nich paleta obsahuje i několik vhodných neutrálů. Taková paletka zpravidla bývá v ceně konzultace.
Když ji opotřebujete nebo ztratíte, obyčejně není problém, pořídit si ji znovu. U těchto typů palet platí, že méně je více a je super, když jsou velmi jednoduché. Nejlépe na bílém matném papíru a úplně bez efektů. Jakákoliv snaha paletu „nazdobit“ je kontraproduktivní a rušivá. Rámečky, lemy a cokoliv dalšího barvám zabírá místo, odvádí pozornost a vizuálně zkresluje.
Ekvivalentem této palety je pak textilní vzorník, který bývá z bílého plátna a jsou na něm nití vyšité či natištěné čtverečky žádoucích barev. Výhodou vzorníku je, že se dá prát, vydrží tedy déle, než papírová pohlednice a jeho forma navíc plnohodnotně simuluje barevnost oděvu. Nevýhodou je, že na rozdíl od papírové kartičky už na manipulaci s ním potřebujete obě ruce a na peněženku bývá trochu velký.
Další možností je plastová kartička. Plast bývá transparentní a je na něm natištěno několik barevných políček. Když si pak přidržíte tuto průhlednou paletu nad kusem, který zamýšlíte koupit, okamžitě vidíte, zda barvy splynou nebo ne. S touto pomůckou nemám osobní zkušenost. Netuším, jestli plast časem nežloutne a barvy tak nemění. A z toho co jsem viděla mi zde barev připadalo docela málo.
Další možností jsou digitální palety, které si můžete stáhnout do mobilu. Například v mobilní aplikaci Show my colours za relativně nízký poplatek dostanete široké spektrum barev, neutrálů a make-upu a ještě si tam můžete sestavovat oblíbené barevné škály. Tato aplikace pracuje s dvanácti typy, takže tam chybí například tlumená zima nebo sytý podzim, ale vy víte jak to s nimi je… Navíc uvidíte, že barvy typů, pod které se tyto „atypy“ dají přiřadit, budou většinou plně dostačující.
Na trhu existují i profesionální palety. Bývají to kartičky ve velikosti vizitky, které jsou kalibrovaným tiskem natištěné na papír vysoké gramáže a dohromady spojené kovovým šroubkem. Tyto palety už mají asi 40 barevných odstínů včetně neutrálů a při rozevření tvoří atraktivní vějíře. Součástí palety bývá i plastová krytka a drobná grafika znázorňující ideální barevné hodnoty. Taková paleta barvy krásně ukáže, ale už není do peněženky a protože se tiskne profesionálně, její cena se pohybuje kolem tisícikoruny.
Jak palety fungují? Když vyrazíte na nákupy a chcete se držet barevné typologie, na vybraný kus oděvu si svou paletu položíte. Pokud jsou barvy v souladu, vznikne harmonie. Pokud je kus mimo vaší barevnou paletu, uvidíte, že barvy pocitově zašednou a propadnou se, protože se v paletce nemají s čím propojit. Zejména pro první nákupy po konzultaci je paleta skvěle návodná. Časem ale zjistíte, že schopnost dobře si vybrat se zautomatizuje a palety už nebude třeba.
Při jejím používání je dobré pamatovat také na to, že jde o podpůrnou pomůcku, nikoli vyčerpávající seznam. Je zcestné nechat se paletou limitovat a držet se pouze barev, které jsou v ní přímo natištěné. Barevné portfolio každého člověka je mnohem bohatší, než může jakákoliv paleta obsáhnout. Není třeba hledat na setinu přesný odstín. Určitě najdete mnoho dalších krásných barev, které budou „vaše“ a paleta je přitom obsahovat nebude. A je to tak v pořádku. Pokud vám barva splyne s barvou vlasů, pokud vám ladí k očím nebo splňuje vaše tři barevné vlastnosti, berte ji a netrapte se, že v paletě není…
A může to být i obráceně – v paletě může být barva, která právě pro vás úplně skvělá nebude, protože každý člověk je jiný a to platí i o těch, kteří jsou zařazení ve stejné barevné skupině. Ve výsledku navíc nejde jen o jednu izolovanou barvu, ale o celkový styling…
Při rezervaci termínu se mě klienti často ptají, jaké palety používám já. Upozorňuji je na výše zmíněnou aplikaci, protože tu mohou mít u sebe vždycky prostřednictvím svého telefonu. Dávám jim papírovou paletu do peněženky, která je v ceně schůzky a pokud chtějí, objednávám jim i tu profesionální. Takže pokud jste u mě byli, ale je to už nějaký čas a vaše paleta je za zenitem nebo byste dokonce stáli o vytuněný profesionální vějíř, můžete mi napsat a pošlu vám víc informací nebo vám ji zrovna objednám.
P.S. Obrázek k tomuto textu je pouze ilustrační. A víte co? Právě čtete už šedesátý článek z rubriky o barevné typologii, kterou svými postřehy a dotazy inspirujete. Díky! 😉