Mezi aktuální módní trendy patří prakticky všechny možné podoby denimu. Ale úplně upřímně – kdy vlastně denim z módy vyšel? Je to materiál, který se na módním výsluní drží tak dlouho, že stojí za to vědět proč…
Celý příběh začíná už v 19. století a tato americká kultovní klasika původně vůbec nepochází z Ameriky. Denim je totiž označení poměrně hrubé bavlněné látky v keprové vazbě, která se vyráběla ve Francii, v městečku De Nimes, odkud pochází i její pojmenování. Osnova se barvila indigem získávaným z indigovníku a byla modrofialová. Útek se nechával bílý v odstínu off white a látce se někdy říkalo také serž, riflovina nebo džínsovina.
Až teprve s tímto osobitým dováženým materiálem mohl Levi Strauss opustit výrobu stanů a začít vyrábět pracovní oblečení, které dělníkům chránilo jejich běžný oděv. A že na to bylo patřičně vybaveno! Dostatek volnosti, několik praktických kapes, silné štepování, zpevněné švy, kovové cvočky v namáhaných místech a jako bonus malinká kapsička na hodinky. Pracovní kalhoty si okamžitě zamilovali zlatokopové, dělníci na železnici, jezdci rodea, kovbojové, rolníci, farmáři i americké námořnictvo.
Trend těchto odolných kalhot v 50. letech posílily také hvězdy jako Elvis Presley, Marlon Brando, James Dean, Marilyn Monroe a filmy jako Mustangové, Divoch, Rebel bez příčiny a Na východ od ráje. Velely nosit rifle s motorkářskou obuví, bílým tričkem a černou koženou bundou, což je dodnes nepřekonaná uniforma rebelského stylu. Kromě motorkářské subkultury se pak džíny objevují i ve spojení s rokenrolem a s western stylem.
Z Ameriky se móda džínů šířila zase zpět do Evropy a brzy se roznesla hláška, že jediná místa kam se džíny nehodí jsou kostel a postel. Džíny totiž neřešily pohlaví, věk ani výši konta a byly tak oděvem, který stíral sociální hranice. V 80. letech pak přišel Calvin Klein s provokativní reklamou od Richarda Avedona, kde v jeho džínách pózovala dlouhonohá Brooke Shields. Džíny tak k rebelství, neformálnosti a revolučnosti dostaly ještě punc sexy kalhot a už je nikdy nikdo nezastavil… A i když dnes denim není jen o džínových kalhotách, stejně ze všeho riflového oblečení zůstávají nejoblíbenějším kouskem.
Denim a barevná typologie
Pokud jde o barevné vlastnosti, tak záleží na jaký kus zrovna narazíte. Teplota bývá spíše neutrální až chladná, ale dají se najít i džíny, které mají nádech do zelena a působí tak o něco tepleji. Světlost bývá obvykle na středních hodnotách, ale i tady můžete najít další varianty. Existují verze hodně vyšisované a stejně tak najdete i barvy temné a hluboké. Sytost je u džínů obvykle nízká a čím více jsou patinované, vydřené nebo staré, tím tlumeněji působí. I tak se ale občas dá ulovit o něco sytější kousek.
Denim je materiál, který může být velmi vhodným do kombinace s celou řadou barev. Úplně v pohodě ale obstojí i sám o sobě, takže jej můžeme považovat jak za barvu, tak i za neutrál. Však mrkněte na přiloženou koláž…
Denim a stylová typologie
Z pohledu stylové typologie je denim vyloženě ležérní materiál vhodný k neformálním aktivitám. Je dost odolný na cestování, díky bavlně je příjemný na nošení a je univerzálně použitelný v jakémkoliv počasí. Dá se ale nosit i na bohémský způsob a míchat s etnickými prvky, háčkovanými vestičkami nebo krajkou. Kdybyste měli pocit, že je příliš tvrdý a maskulinní, snese i romantické kombinování s krajkou, hedvábím, saténem a mohérem. A pokud chcete vypadat víc elegantně a míň jako turista, pak je dobré vyměnit triko za košili, tenisky za lodičky, svetr za mikinu a bundu za kabát.
Denim a nesmrtelné kombinace
Denim toho snese mnoho, ale některé kombinace jsou vyloženě ověřenou klasikou. Džíny a bílá košile. Džíny a triko s námořnickými pruhy. Džíny a béžové sako. Kombinace s trenčkotem. Nebo s velbloudím kabátem. Džíny a doplňky z pravé kůže. Štiplavě svůdná umí být krajka s riflovou bundičkou. Nebo dlouhá sukně s riflovou košilí. Možností je bezpočet a nesmrtelné je také kombo denim s denimem. Mě hodně baví taky denim a zvířecí vzory nebo denim a reptilie.
A s čím jej rádi nosíte vy? 🙂