Barevná typologie je úžasný nástroj, který nám může pomoci doslova zazářit. Jenže stejně jako s jinými nástroji, i tady platí, že absolutně není jedno, kdo ho drží v ruce! Když se totiž do barev pustí někdo bez zkušeností a znalostí, výsledek může být nepřesný, matoucí a někdy demotivující. Jak ale poznat odborníka? Zaměřit byste se měli na tyto tři oblasti:

Vzdělání, znalosti a vědomosti
Vzdělání vaší konzultantky by mělo být podložitelné třeba vysokou školou, certifikátem nebo smysluplně postaveným kurzem, který trval déle než jedno odpoledne. A úplně ideálně by mělo pramenit z více zdrojů dohromady, aby vám vzhledem k barvám mohla nabídnout komplexní přístup. Pokud je to výtvarník, je to velká devíza. Pouze pokud rozumí tomu, jak se barvy míchají a odvíjejí jedna od druhé, může vám je také dobře změřit.

Neměla by se ztrácet v barevných vlastnostech a neměla by je plést dohromady – například tvrzením, že opakem světlosti je sytost a tak podobně. To, co říká by mělo dávat smysl a měla by to ilustrovat pomůckami. Měla by být v názorech konzistentní a měla by vám být schopna odpovědět na cokoliv, co vás zajímá. Od úvodní instruktáže, barevných vlastností, typologické terminologie nebo názorných ukázek až po sestavování outfitů jako celku. Slovy Alberta Einsteina: „Pokud něco neumíš jednoduše vysvětlit, nerozumíš tomu dostatečně.“

Žijeme v době, která lidem umožňuje být čímkoliv chtějí a to téměř okamžitě. Na jednu stranu je skvělé, mít takovou svobodu, ale na druhou stranu to přináší spoustu „odborníků“, které kvalifikuje pouze sebevědomí. To, že se někdo profesionálem cítí, ještě neznamená, že jím skutečně je. Je úplně v pořádku, když si kvalifikaci předem ověříte, pokud to není přímo na webu nebo jinde uvedeno.

Praktické dovednosti
Druhou složkou jejích kompetencí je praktická část, tedy to, co umí. Analýza má svou strukturu, aby pro klienta byla srozumitelná a aby držel krok s informacemi, co dostává. Musí probíhat na denním světle a neměla by svítit žádná lampička či zářivka. Pokud barvíte vlasy, měly by být zakryté, měli byste být odlíčení a bez šperků a konzultantka by měla být v bílém. Barevné oblečení, barevné nehty či šperky na rukou se totiž do zrcadla odrážejí a je to pro vás matoucí.

Mělo by také být jasné, jaký typologický systém konzultantka používá, měla by k němu mít patřičné pomůcky a měla by být schopná citlivě pracovat s vaším celkovým zevnějškem, nejen nápadnými a výraznými rysy. Na závěr byste si měli odnést hodnotné informace o tom:

  • jaké vlastnosti mají vaše perfektní barvy
  • jaké jsou vaše neutrální barvy
  • jaký máte tmavostní kontrast
  • jaký máte barevný kontrast
  • a jak s tím vším celkově naložit, když se oblékáte.

Vědět, že jste léto nebo podzim naprosto nestačí. Potřebujete vědět, co z toho vyplývá a to je mnohem důležitější, než název nějaké skupiny. Pokud víte, že vám sednou barvy s vyšším sycením, vyšší tmavostí a chladné, pak je to mnohem lepší, než když víte, že jste nějaká zima.

Postoje, přístup a chování
Třetí nezbytnou složkou profesionála je jeho přístup k vám. Konzultantka by vám měla být přiměřeně sympatická, měla by vytvořit bezpečné prostředí, abyste se nebáli doptávat do hloubky a měla by mít schopnost empaticky poznat, že vám něco není jasné a umět to přeformulovat, pokud je třeba. Důležitá je také trpělivost a komunikace. Možná i nějakou dobu po analýze budete potřebovat pomoc nebo mít otázky a je v pořádku je klást. To se týká osobního setkání, ale také písemné komunikace na dálku.

Co profíka nedělá
Lajky na sítích a množství sledujících mohou být návodné, ale nejsou vždycky měřítkem kvality ani zárukou úspěchu. Dvě mé nedávné klientky by o tom mohly povídat své. Obě byly nezávisle na sobě u mediálně velmi známé poradkyně pro barvy a ani jedné z nich výsledek nedával smysl. Oprávněně…

Závěrem
Když jdete k typologovi, který vás špatně změří, není to taková tragédie, jako když jdete ke špatnému zubaři. Ale i tak je to škoda. Jako ve většině oborů, ani tady nestačí pouze „dělat“. Je třeba dělat to na základě kvalifikace a s hlubším pochopením souvislostí. A protože v ČR chybí instituce, která by se chovala jako supervizor a ověřovala kvalitu služeb poskytovaných v oblasti barevné typologie, odpovědnost ohlídat si kvalitu je na Vás.