Každá barva má tři vlastnosti. Má svoji teplotu, sytost a také světlost. Mixem těchto vlastností vzniká obrovsky bohatá barevná škála a platí to pro barvy jakéhokoliv druhu. Tyto vlastnosti vysledujete u barev v přírodě, v monitoru svého počítače i kdekoliv jinde kolem sebe. A úplně stejně se dají určit na zevnějšku každého z nás.

Předchozí článek se zabýval barevnou teplotou a tento se zase bude věnovat světlosti. Nebo tmavosti. Jak chcete.

Dnes nám tedy bude úplně jedno, zda je barva teplá, neutrální nebo studená. Tentokrát sledujeme barvu na škále, která začíná světlým odstínem, tmavne do středních poloh a končí jako vysloveně tmavá. Pro názornost jsem v průvodním obrázku zvolila šedou škálu, na které je tento přechod světla a tmy výborně vidět. Žádná jiná barva nereprezentuje světlo tak dobře, jako bílá a žádná jiná nedosahuje takových hloubek, jako černá. Funguje to však úplně stejně i s barvami ostatními.

Tato barevná vlastnost bývá mnohdy opomíjená, ale není o nic méně důležitá, než teplota. Ano, znát svou barevnou teplotu je polovina úspěchu. Jsou však situace, kdy špatně zvolená tmavost barvy může ublížit stejně nebo i více, než špatně zvolená teplota.  

Co je tedy cílem? Kam patřím a jak to poznám? Nejjednodušší návod je tento: u barev vašeho oblečení je ideální, když svou tmavostí drží krok s vámi. Tedy s tím, jak moc světlá, a nebo tmavá, je vaše přirozená vizáž. Tady se nám zase bude hodit přirovnání k pákové baterii. Pojďme si to trochu víc přiblížit.

Někteří lidé jsou velmi velmi světlí. Ti by byli na té naší škále hned na začátku a často jsou to takzvané severské typy. Mají málo pigmentu, žijí v zemi, kde ho nepotřebují, protože spálení od sluníčka jim tolik nehrozí. Mají světlou pokožku i vlasy, špatně se opalují, ostatní jim říkají, že jsou bledí, že mají málo červených krvinek či jiná moudra, může jim pletí prosvítat síť žilek a celkově působí velmi subtilně a křehce. A jejich dokonalé barvy jsou právě takové – lehounké jako pírko, vzdušné, stříbřitě světlé a éterické.

Na druhé straně škály pak budou typy tmavé, takzvaně jižanské. Lidé žijící pod intenzivním sluncem, vybavení pořádnou dávkou pigmentu, která je má chránit před spálením. Lidé přirozeně tmaví, svou barevností trošku zemití. Jejich žilní systém může působit olivově a zpravidla mají k tmavé pleti také tmavé vlasy. Jejich přirozená barevnost pak určuje i barvy, které jim přistanou. Temné a plné. Těžké a kořeněné. Mocné a silné.

Nenašli jste se ani v jednom? Nejste ani křehký světlý typ, ani ten zemitě temný? Nevěšte hlavu. To není mnoho z nás. Zatím jsme si popsali jen extrémní polohy, ty hraniční a okrajové, ale mezi nimi je celá škála dalších možností. Páková baterie, vzpomínáte? Pojďme si namíchat tu vaši tmavost.

Mezi typy, kterým nejlépe sluší barvy ve středních polohách tmavosti, patří například tyto: lidé s tmavými vlasy, ale světlou pletí. Lidé s hezkou, snědou pletí, která se dobře opaluje a zejména v létě tmavne, ale naopak jim sluncem zesvětlají vlasy. Lidé, kteří jako děti byli světlí, ale v dospívání jim pak vlasy ztmavly. Lidé se sklonem k pigmentovým skvrnám. Mnohdy obyvatelé mírného pásu. A barvy, které jim sluší, jsou podobné. Ty světlé jsou na ně moc bledé a nedostačivé, těm tmavým zase nestačí jejich pleť. Neunese je a je v nich unavená. Potřebují tedy barvy, které mají svoji váhu, ale nejsou úplně temné.

V této souvislosti bych ráda zmínila jeden mýtus. Není pravda, že černá jde ke všemu a ani není pravdou, že sluší všem. Černá je velmi oblíbená, je pohodlná a je v pořádku ji milovat. Je však třeba ji dávkovat. A také je třeba vědět, kdy si ji odepřít. Zejména pro mimořádně světlé typy černá dobrou službu neudělá…

Podotýkám také, že v souvislosti s barevnou typologií se bavíme především o nárocích na barvy, které si klademe blízko k obličeji. Tam totiž nejvíce pracují. A to se týká nejen barvy oblečení, ale i barvy vlasů. Zde obecně platí, že změny u vlasů by se měly pohybovat maximálně o dva až tři tóny nahoru nebo dolů, protože pak už působí příliš uměle a nepřirozeně. Samozřejmě v případě, že to není vaším cílem 🙂

Tak co – zjistili jste, jaká je ta vaše tmavost? Tuto trilogii o barevných vlastnostech uzavřeme článkem na téma barevné sytosti.