Každá barva má tři vlastnosti. Má nějakou teplotu, sytost a světlost. Mixem těchto vlastností vzniká obrovsky bohatá barevná škála a platí to pro barvy jakéhokoliv druhu. Tyto vlastnosti vysledujete u barev v přírodě, v monitoru svého počítače i kdekoliv jinde kolem sebe. A úplně stejně se dají určit na zevnějšku každého z nás.
Mrkneme se na ně postupně a tento článek se bude věnovat barevné teplotě.
Nedávno jsem hledala nějaký nový make-up produkt a tak jsem na Youtube procházela různá videa s referencemi a zkušenostmi. Mimo jiné jsem se tam setkala s větou: „Potřebuji tento odstín make-upu, protože mám v pleti hodně žlutých pigmentů a jsem tím pádem teplý barevný typ.“ Ano, může to tak být a daná youtuberka mohla mít pravdu. Nicméně je to samo o sobě obrovskou zkratkou! Takovýto soud může být unáhlený a v konečném důsledku velmi zavádějící. Pojďme si říct proč.
Tak předně, jestli jste teplý nebo studený typ se určuje metodicky a není radno střílet od pasu unáhlené soudy. Nehraje roli to, kdy jste se narodili, které roční období se vám líbí nebo jakou barevnou škálu máte rádi. A pokud vám typologie určí léto a vy jste se narodili v červenci, je to pouhá náhoda. Fakt. Návody v ženských časopisech také berte s rezervou. Ani sebelepší článek nemá šanci obsáhnout tu neuvěřitelnou rozmanitost a unikátní barevný mix každého jednotlivce tak, abyste se v něm spolehlivě našli.
Barevná typologie je komplexní záležitost a barevnou teplotu určuje celá řada faktorů. Tyto faktory jdou ruku v ruce a proto je třeba vnímat svůj zevnějšek jako celek. Je klamné dívat se pouze na jeden jediný rys. A to bez ohledu na to, jak je výrazný. Ano, můžete mít opravdu teplý hnědý odstín očí. Samo o sobě to z vás ale teplý typ nedělá.
Při určení barevné teploty se bere v úvahu celkový kontext vašeho zevnějšku. Vašich očí, rtů, vlasů, pleti, obočí a dokonce bělma a barvy zubů. Když se budete každou položkou zabývat zvlášť nebo budete následovat jeden velmi výrazný prvek, pravděpodobně se nedoberete uspokojujícího výsledku. Můžete u toho totiž narážet na spoustu konfliktů. Je celkem pravidlo, že lidé velmi chladného vyznění mají na sobě nějaký výrazně teplý prvek a naopak lidé s teplým barevným typem, mohou mít v zevnějšku ledově chladný odstín – například očí.
Druhým důvodem, proč úvaha ve stylu „žlutý pigment rovná se teplý tón“ může být nesmyslná je tento: barvy mají jak svou teplou, tak i svou chladnou polohu. (Výjimkou je oranžová, ale jinak to platí u všech barev). Ta žlutá, kterou v pleti vidíte, vůbec nemusí být teplá. Žlutá může mít i chladné odstíny. Například do stříbrna nebo do šeda.
Lekli jste se teď? Pamatujete si to ze školní výtvarky jinak? Zní vám to jako nesmysl? Ano, obecně barvy jako žlutá a červená patří k barvám teple působícím a modrá či zelená zase budou ve srovnání s nimi chladivé. Ale! To neznamená, že i mezi zelenými nemohou být teplotní odlišnosti. Když se podíváte na průvodní obrázek článku, okamžitě poznáte, která modrá působí teple, a která studeně a přitom se stále bavíme o modré.
Když se mluví o teplých a studených typech pleti, snadno se také opomíjí, že to nemusí být buď a nebo. Představte si to spíše jako pákovou baterii, kterou ovládáte teplotu vody v kohoutku. Stejně tak, jako si můžete namíchat teplotu vody, může i váš odstín pleti být vysloveně teplý, vysloveně studený a také může být kdekoliv na škále mezi oběma krajními polohami. Váš odstín pleti může být i neutrální, což znamená, že je půl na půl – namíchaný z teplé i studené škály a žádná z nich vysloveně nepřevažuje.
Je to hotová věda, že? Citlivost na barevnou teplotu je třeba trénovat a školit a dokonce ani mnoho lidí s výtvarným vzděláním ji nevidí hned. A to je důvod, proč si nenechat typologii určovat na dálku a z fotek a proč si svého typologa dobře vybrat. Žádné zkratky. Bez ohledu na to, jak je typoložka zkušená a kolik klientů jí prošlo atelierem, neměla by vám váš barevný typ určovat už ode dveří, neměla by spěchat, měla by vás odlíčit a celou typologií vás pečlivě provést.
Takže až budete příště hledat make-up, najděte si takový, který vám dokonale splyne s pletí a netrapte se příliš tím, zda je teplý a nebo studený. 🙂