Někteří lidé tvrdí, že úplně stačí znát svoji sezónu (například podzim) a jiní zase preferují přesné zařazení do konkrétního typu (například tmavý podzim). Tak jak to tedy je a dá se říci, kdo má pravdu?
Sezóna
Setkávám se s názorem, že znát svoji sezónu úplně stačí a že další zařazování už je zbytečně omezující a rigidní. Takový názor může mít své opodstatnění a zejména v typologických začátcích znalost sezóny opravdu stačí. Člověk může mít plné ruce práce s tím, aby se ujistil, že vybrané triko vůbec má tři potřebné vlastnosti, natož aby řešil míru každé z nich. Pokud zůstaneme u podzimní palety – jako příkladu toho, co chci říct – budete už vědět, že potřebujete vyšší míru tepla, tmavosti a spíše tlumenost a tím jste si vymezili svůj barevný prostor.
Znáte-li tedy svoji sezónu, je to super a máte už na 60 – 70 % vyhráno. Víte totiž, jaká základní charakteristika se na ni váže a můžete se tak oblékat v souladu s barevnými potřebami svého zevnějšku. Rozhodně jdete dobrým směrem. Přesto se vám může stát, že vaše oblečené nebude „to ono“ a něco mu bude chybět. Možná jste totiž blíž tmavému podzimu, ale oblekli jste se jako podzim tlumený a tak málo záříte. Nebo jste podzim tlumený ale oblekli jste se jako podzim tmavý a teď vypadáte unaveně, protože barvy jsou na vás moc hutné a těžké.
Konkrétní typ
Zařazení do konkrétního barevného typu už je vyšší level a oblékat se podle něj může vyžadovat větší soustředění. Když si svůj barevný typ ale dáte změřit přesně, zjistíte nejenom jak velký je váš barevný prostor, ale kde přesně v něm sami stojíte. Jste někde uprostřed, jako teplý podzim s vyrovnaným poměrem tepla, tmavosti a jemnosti? Nebo jste spíš někde na okraji a potřebujete u některé z vlastností přidat?
Preciznější určení vám dá preciznější informace a vy pak s nimi můžete být mnohem přesnější, když míříte na terč skvělého zevnějšku a procenta úspěšnosti porostou ke stovce. 🙂
Ideálně obojí
Za mne je fajn rozumět obojímu. Je dobré znát svůj typ s přesností, abychom věděli, jak vypadá ta nejvíc ideální podoba našeho oblékání. Ale je dobré rozumět i tomu, jaké vlastnosti má celá moje sezóna, protože mi to v mém prostoru dává navíc ještě volnost pohybu. Získáváte tak nadhled a v oblékání velkou svobodu. Nemyslím si, že znalost přesného typu je omezující. Právě naopak, čím lépe se znáte, tím lépe umíte dostát svým vizuálním potřebám a zároveň je pohodlně obcházet.
Co to může znamenat v praxi: jste teplý podzim a chcete si obléknout pulovr, který je o něco chladnější, než potřebujete. Odkláníte se tím od ideální teploty, ale víte to a protože chcete dobře vypadat, dáte si záležet na tom, aby zbytek vašeho outfitu (například tmavostní kontrast, barevný kontrast nebo neutrály) už byl správně. Nebo uvažujete o koupi béžových kalhot, ale jsou o něco chladnější, než béžová z vaší palety. Stejně je ale vezmete, protože víte, že splňují ideální tmavost a vy k nim budete nosit hodně teplý odstín zelené, která tuto drobnou odchylku vykompenzuje.
Sečteno a podtrženo
Na barvách záleží a není jedno, co nosíme. Neměli bychom být ale ani otroky vzorníků a palet a úzkostlivého přeměřování každého trička, protože typologie nám má život zjednodušit, ne komplikovat. Takže ano, věnujte jí pozornost a snažte se jí po analýze nějakou dobu dodržovat, aby se vám proces vhodného výběru zautomatizoval, ale nebraňte se po čase ani objevování nových souvislostí. Pokud jde o barvy z vaší sezóny, nenapácháte zásadní škody. A pokud jste podstatu barevných vlastností pochopili, určitě poznáte, když už budete za hranou a svůj barevný prostor nežádoucím způsobem překročíte.
Poznámka na okraj
V případě pravých typů platí to, co píšu výše – seznámit se s celou svou sezónou a její barvy do šatníku směle zapracovat. V případě přechodových typů však může být mnohem lepší seznámit se s barvami typů, které je obklopují. Zůstaňme u příkladu podzimních typů – ten tmavý, leží mezi pravým podzimem a tmavou zimou. A tak půjčovat si barvy od vedle ležící tmavé zimy bude v jeho případě dávat mnohem větší smysl, než půjčovat si barvy od tlumeného podzimu, který je od něj mnohem vzdálenější.
P.S. Pokud potřebujete trochu připomenout barevné vztahy a které typy spolu sousedí, můžete to udělat v tomto článku.