Po barevné typologii online neskutečně roste poptávka. Přirozeně a z pochopitelných důvodů. Pandemie totiž ukázala, že do online prostoru lze převést mnoho věcí a to včetně služeb. Naučili jsme se mít téměř všechno na dvě kliknutí. Je to ale dobrý nápad i v případě konzultace barevné typologie? Pojďme se podívat na pro a proti…

Jako PRO by se mohl jevit ušetřený čas. Pak také ušetřené náklady spojené s cestováním a možná den dovolené, pokud to na konzultaci máte daleko. Jestli ale něco z toho opravdu ušetříte, je trochu nejisté… Já sama občas s klienty na dálku konzultuji, ale jen něco obecného a kompletní typologii online se důsledně vyhýbám. Důvodů PROTI je totiž z mého úhlu pohledu mnohem víc…

Za prvé 
Je to prostor pro chybu. Ať už jako podklady pošlete sebelepší fotky, každý snímek prošel několika zařízeními. Telefonem, který ho pořídil, počítačem, do kterého jste ho uložili a pak je tu ještě zobrazovací zařízení, na kterém si ho typoložka otevírá. Každé z těch zařízení má jinou kalibraci, jiný jas a vůbec jiné parametry. Ani nemluvím o tom, že nemusí být vhodné světelné podmínky už při pořízení snímku a něco z kvality se také ztratí po cestě. Pokud posíláte fotky z dětství, budou už mít patinu a barvy na nich nebudou odpovídat. Výsledný dojem z vaší barevnosti to může posunout nebo vyloženě zkreslit.

Někdy se stává, že i během osobní konzultace je těžké některou z barevných vlastností najít. Často je to teplota u přechodových typů nebo sytost u typů, které na první dobrou kontrastně nevypadají. I zkušený typolog tak může chvíli tápat a ověřovat. A to přitom přesně ví, co hledá. Pokud pleť „neodpovídá“, což se u fotky prostě neděje, může se snadno dojít k mylnému závěru a bohužel je to časté. Viděla jsem typoložky, které dobře neurčily typ ani samy sobě…

Za druhé
Potvrzují to zkušenosti. Internet je plný smutných příběhů o tom, jak jeden klient navštívil čtyři různá typologická studia, aby dostal čtyři různé a protichůdné výsledky. Když se toto děje i u osobních konzultací, které mají ideální podmínky, jaká je šance, že se to neděje u online konzultací, kde jsou podmínky mnohonásobně horší?

Za třetí
Typologií prováděnou online klient přichází o formativní a nevšední zážitek. Ten pocit, kdy vidí na vlastní oči, jak jeho pleť s barvami komunikuje! Všechny ty aha momenty, když barvy mluví! Všechny ty viditelné změny v obličeji, které přijdou a odejdou v jediné vteřině… Když si klient tímto zásadním zážitkem projde, odchází s jistotou výsledku, protože se sám přesvědčil a nemusí tak spoléhat na pouhá tvrzení. Nic z toho vám online typologie neumožní.

Za čtvrté
Když si klient v emailu přečte výsledek – například, že je tmavým podzimem – může to pro něj být naprosto bezobsažná informace dokonce i v případě, že je to pravda. Nevyplývá z toho totiž, jak s daným výsledkem naložit ani jak to celé promítnout do šatníku, což se na osobní schůzce běžně dozví. Setkání je skvělým prostorem pro kvalitní dialog.

Klient má možnost se doptat. Vrátit se k věcem, které nepochytil, přeformulovat závěry a nechat si znovu ukázat, co se mu nepozdává. Typolog zase může ověřit porozumění předaných informací, schopnost aplikovat poznatky do praxe a poskytnout kompletní zpětnou vazbu. Typologie by rozhodně neměla probíhat jen ve stylu „tahle barva vám sluší a tahle ne“. Typolog by vám měl hned na začátek vysvětlit, co měří, jak to dělá a také proč. Celý ten proces musí být transparentní a srozumitelný.

Za páté
Konzultace barevné typologie má být investice, nikoli útrata. Tato služba se nepohybuje v řádu stokorun, ale tisícikorun (což je v pořádku), ale když už se pro ni klient rozhodne, má dostat skutečnou kvalitu. Ta investice se mu musí vrátit! V zážitku, v penězích ušetřených za zbytečné nákupy, ve smysluplném ladícím šatníku, v komplimentech od okolí a duševním klidu pramenícím z toho, že skutečně ví, co mu sluší a proč.

Pokud vím, že typologií online toto nemohu klientovi zajistit a vím, jak vysoké je riziko omylu, vnímám jako nezodpovědné takovou službu nabízet. Z každého pravidla existuje výjimka a žena, která se na fotce jeví jako tlumené léto, klidně může být kontrastním jarem. A pokud ji neuvidím naživo, netroufám si říct, že to poznám. Nechci být zodpovědná za to, že se dostane do bludného kruhu nakupování šatů, které nebude nosit ráda a nebude vědět proč. V takovém případě totiž klient neušetří vůbec nic a svou hotovost proinvestoval…

Co z toho vyplývá?
Určování barevného typu online je tak trochu jako instantní jídlo. Stejně jako polévka ze sáčku zahřeje a zažene hlad, tak vám i typologie online může nabídnout pocit nasycení a uspokojení potřeby „vědět“. Ale – stejně jako u instantního jídla může kulhat jeho nutriční hodnota, i tady kulhá jistota, že máte výsledek přesný.

Určení barevného typu z fotek nikdy není úplně přesné. Na dálku se dá některé z typů vyloučit a někdy se dá přibližně odhadnout sezóna. Jestli ale chcete mít jasno a posunout se v péči o svůj zevnějšek dál, objednejte se naživo. Ty dvě hodiny, co schůzce věnujte, vám za to stojí. Možná budete vážit cestu a budou tak celkem čtyři. A možná tomu budete muset věnovat celý den dovolené, ale stejně vám to za to stojí.

Zejména pokud se v problematice barev plácáte už dlouho, otázka barevného typu vás pronásleduje už týdny, studujete si informace už měsíce a stejně jste nedošli k uspokojivému výsledku, pokud máte hromadu peněz utopených v oblečení, co nemilujete – opravdu si ty dvě hodiny času nebo jeden den volna nemůžete dovolit?! 🙂