Přečetli jste celou trilogii o barevných vlastnostech, rozumíte každé z nich zvlášť, ale není vám jasné, jak mezi sebou souvisí? Pak vám může být nápomocný tento článek. Zaměřuje se na to, jak jednotlivé barevné vlastnosti spolupracují mezi sebou navzájem a také shrnuje další fakta o barevné typologii.

Už víme, že existují tři různé barevné vlastnosti – teplota, světlost a sytost. Víme, že je můžeme vysledovat kdekoliv kolem nás a dokonce v našem vlastním zevnějšku. A víme také, že když je zohledníme, můžeme tím své vizáži značně prospět. (Důvody jsme si uváděli v článku o tom, zda se barevnou typologií vůbec zabývat). Jak s tím vším ale naložit?

Pojďme přejít od teorie k praktickému uplatnění. 

Náš barevný typ je dán geneticky. Vyplývá z toho, co si ve své DNA neseme po předchozích generacích a stejně, jako nemáme šanci ovlivnit svou výšku, jsme bez šance ovlivnit to, jakým jsme barevným typem. Z toho tedy vyplývá, že barevný typ se nám během života nemění. Pokud nám sluší například barvy jemné a teplé, už to tak prostě zůstane.

To ale neznamená, že se dá barevný typ spolehlivě určit už u dětí. V raném věku se naše barevnost ještě profiluje a její hodnoty se teprve usazují – mnoha lidem například v pubertě ztmavnou vlasy – a tak je nejlepší počkat s typologií alespoň na 14. rok života.

A jak je to s opálením? To naši přirozenou barevnost poněkud zkresluje. Opálení samo o sobě může být různé a budete mít odlišnou barvu, pokud se opálíte v Čechách, jinou pak, pokud se opálíte u moře a ještě jinou, pokud opálení pořídíte v soláriu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje absolvovat konzultaci během léta a bezprostředně po dovolené, nicméně opálení nedokáže typologii od základů změnit.

Ani ve stáří se zázračně neproměníme z teplého typu na studený nebo z kontrastního na jemný. To jediné, co se může stát, je ztráta pigmentu. Spolu s tím, jak nám časem bledne pleť a šediví vlasy můžeme vysledovat, že nám sluší barvy o něco jemnější, než jsme byli zvyklí nosit v mládí. Stále jsou to však barvy z naší palety.

Na konzultaci se tedy objednejte nejlépe na jaro nebo na podzim a v létě pak pouze v případě, že si neopalujete obličej. Konzultace v zimním období jsou v pořádku, ale měly by proběhnout mezi 11.00 a 15.00 hodinou, aby byl dostatek denního světla. U konzultace je třeba pracovat s odlíčenou pletí a pokud má klientka barvené vlasy, měly by být zakryté. Také by nemělo svítit žádné umělé světlo, protože i ono zkresluje a vy nemusíte dobře vidět, co přesně barvy s vaší pletí dělají. Pak teprve dostanete objektivní a autentický výsledek.

Za těchto podmínek může typoložka bezpečně ověřit hodnoty u výše jmenovaných barevných vlastností. Změří vám je postupně jednu po druhé a co je nejdůležitější, vysvětlí vám, která z nich je klíčová právě pro vás. Tyto vlastnosti jsou totiž v případě každého člověka nějak seřazeny. Nemohou mít všechny vysokou hodnotu. Vždy je to tak, že jedna zásadně dominuje, jedna je důležitá a jedna doplňující. Díky tomu pak vytvářejí smysluplný celek, jsou mezi sebou v souladu a v harmonii.

Pokud se na konzultaci objednáte a narazíte na šikovnou typoložku, tak vám během dvou hodin (u kávy a dobrotky 🙂 ) srozumitelně vysvětlí, jak to je ve vašem případě. Naučí vás, jak pracovat s barevnou paletou a jak se u nákupu nesplést ani v případě, že barevnou paletu nemáte s sebou. Vaše nákupy pak mohou být velmi rychlé, věcné a smysluplné. Takto pořízené věci budete milovat!