Domlouvám si termín s klientkou a ta mezi řečí poznamená: „Jsem zvědavá, protože už jsem byla snad všechno.“
To mě zaujme: „Znamená to, že jste už na barevné analýze byla?“
„Ano, hned několikrát. Jednou mi vyšlo kontrastní jaro, jednou zima, pak podzim a taky pravé léto.“
Z toho jsem doslova šokovaná. Čtyřikrát! A ani jeden výsledek se neshoduje… Toho času, peněz i energie… Popravdě se divím, že to klientku neodradilo a dál své barvy hledá. Čtyřikrát! To znamená, že minimálně tři konzultantky nemohly mít pravdu. A připustíme-li možnost, že nám na naší – pro ni už páté – analýze vyjde ještě další odlišný výsledek, například nějaký přechodový typ, mohly se mýlit všechny čtyři. To je alarmující a vyplývá z toho několik závěrů…
Je třeba dobře si vybrat konzultantku
Toto je tak zásadní věc, že si zaslouží samostatný článek. Každopádně, v ČR chybí instituce, která by se chovala jako supervizor a ověřovala úroveň služeb poskytovaných v oblasti barevné typologie. Odpovědnost ohlídat si kvalitu tedy leží přímo na klientovi.
Je v pořádku jít na barevné přeměření
Stále jsem přesvědčená, že dobře provedená analýza je „na celý život“ a že tedy konzultaci stačí absolvovat pouze jednou. I mně se ale množí počet klientů, kteří se objednávají opakovaně a tak si pojďme zmínit některé z důvodů, proč se to děje:
- klient absolvoval analýzu, zná svoji sezónu, ale chce upřesňující informaci o jaký podtyp jde
- klient absolvoval analýzu, ale zapomněl výsledek. To se někdy stane. Jiné věci typologii zahluší a jak ji člověk neuvede do praxe hned, pozapomene, co vlastně měl do praxe uvést…
- klient pochybuje o kvalitě provedené služby a výsledek chce ověřit
- klient je zvědavý a spíše než výsledek, chce zkušenost či srovnání s předchozí analýzou
- na poprvé zaznělo příliš mnoho informací a klient si chce schůzku zopakovat s odstupem, aby šel víc do hloubky
- klient si chce dopřát selfcare
- klienta typologie baví a sbírat schůzky a výsledky je pro něj zábava
- klient prodělal (přirozené či umělé) barevné změny a neví si s nimi rady.
Je třeba rozumět barevným změnám
V minulosti jsem psala, že barevný typ se nemění a to platí. Nikdy nebudete z pravé zimy najednou tlumeným podzimem. Ale drobné změny se dít mohou. Někdo s postupujícím věkem bledne, stává se světlejším a může dojít i k nepatrnému ochlazení. Někomu se naopak na tváři objevují pihy, pigment, žilky a další rozbarvení a může tedy pocitově tmavnout. Někdo přestane barvit vlasy nebo barvu vlasů radikálně změní. Některé změny nastávají také vlivem střídání zimních a letních měsíců. A to všechno může do určité míry posouvat naměřenou barevnost.
Nemusí to však hned být důvodem pro novou analýzu. Pokud klient pochopil podstatu barevných vlastností, je připravený se s takovými změnami úplně kompetentně vypořádat. Věřím, že dobře provedená analýza jej i na toto připraví.
Závěrem
Když si člověk dobře vybere, kde konzultaci absolvovat a když zvládne odfiltrovat drobné barevné změny sám, většinou barevné přeměření potřebovat nebude. Ale pokud se pro něj rozhodne, je to úplně v pořádku. A nakonec to může být obohacující, protože mu to umožní jít víc do hloubky v tom, jak sestavovat šatník. A ať už se klient a jeho barvy potkají napoprvé nebo až na popáté, hlavní je, že se to stane. Když to totiž vzájemně sedne, zanášet je do šatníku není povinnost, ale potěšení. A já jsem nadšená, když můžu být u toho!
P.S. Zajímá vás, jak to dopadlo s klientkou z úvodního příběhu? Je podzim. Pravý a útulně hřejivý. Je však třeba říct, že se nám její typ odkrýval velmi pozvolna, protože má nápadně modré oči, matoucí tím, že vyvolávají chladný dojem. Jak už ale víte, v barevné typologii je celek vždycky nad detail. 😉