„Může být podzim zářivý? Nějak mi to do celého konceptu nezapadá…“, napsala mi jedna klientka. Přemýšlela jsem, zda to tady zmiňovat a jestli do situace nevnesu spíš zmatek. Přírodu ale lidské škatulky nezajímají a tak se někdy objeví typ, na který přesná škatulka není. Nebo aspoň dřív nebyla. Odpověď na výše zmíněnou otázku je tedy ano i ne. Záleží totiž na tom, jakého systému se zeptáte. Původní sezónní typologie s touto variantou příliš nepočítá a rozšířená barevná typologie také ne.
Pokud se tedy objeví teplý typ s vyšší potřebou sytosti, pak obvykle spadne pod kontrastní jaro. A to i v případě, že má tmavší nebo přímo tmavé vlasy či oči. Tmavost je totiž u kontrastního jara až na třetím místě za sytostí a teplotou. A v některých případech se může stát, že daný jedinec bude klasifikován jako tmavý podzim, který je zase definovaný především tmavostí a teplem.
V novějších systémech se však pro tyto případy objevuje speciální kolonka a jedná se o podzim, kterému se říká Vivid autumn nebo taky Exotic. Název kalendářního měsíce nemá, protože na něj za prvé žádný nezbyl a za druhé neleží v obvodu kruhu, ale na jeho diagonále.
Tento typ jakoby zůstal někde na půli cesty mezi jarem a podzimem. Má potřebu tepla, společnou oběma sezónám, ale z jara si vypůjčil značnou dávku sytosti. Vyšší, než jakou podzimní typy běžně potřebují a dokonce vyšší, než jakou snese tmavý podzim, který má sytosti ze všech podzimních typů nejvíce. No a z podzimu si zase nese tmavost, která svou hloubkou přesahuje hodnoty jarních typů.
Má tedy vyšší potřebu tepla, vyšší potřebu sytosti a vyšší potřebu tmavosti. Žádná z nich ale není na maximu a všechny dohromady působí, jako by se neuměly seřadit a domluvit, která z nich je nejdůležitější. Sytý podzim potřebuje sytost, ale ne tolik, jako kontrastní jaro. Potřebuje tmavost, ale ne tolik hlubokou, jako tmavý podzim. S oběma typy má však společnou špetku chladných pigmentů, které zase způsobují, že nepotřebuje tolik tepla, jako pravý podzim…
Co z toho vyplývá pro jeho šatník? Tento typ ve skříni zužitkuje mnoho odstínů červené se žlutými spodními tóny – od mrkvové, přes rajčatovou až po vínovou a vínově fialovou a teple fialovou. Odstíny cihlové, oranžové a pískové jsou také „jeho“. Krásný bude v tyrkysových odstínech, v petrolejové, v kobaltové modři a ideální zelená je pro něj svítivě limetková a trávově zelená. Klidně v kombinaci! Mrkněte se, jak má tuto dvojici zvládnutou páv korunkatý.
Mezi neutrály může zařadit šedobéžovou, šedozelenou, hnědozelenou, olivovou, khaki a dle tmavosti a vlasů může být v některých případech ok i černá. Na tu ale opatrně, protože by svým chladem mohla jít proti teplu, které tomuto typu sluší. Ideálním kovem je žluté zlato, růžové zlato a v kombinaci nebo v malých plochách sytý podzim zvládne i kovy bílé. Barvy kabelek a obuvi je také vhodné odvíjet především od odstínu vlasů.
No a co raději ne? Tento typ by se měl vyhnout příliš velkým plochám světlých barev, protože pro něj nebudou dostačující. Vyvarovat by se měl i barev příliš tlumených, které jeho zevnějšek zbaví energie a dynamiky. Nevynesou jej ani barvy příliš studené a nejhorší je pak kombinace více těchto faktorů zároveň. Zkrátka všechno, co je na druhé straně škály.
Pokud jste tímto zajímavým podzimem, tak na závěr jeden tip na to, jak si rychle a snadno doplnit do zevnějšku potřebnou sytost – jste ideální adept na výrazné rtěnky a laky na nehty! 😉
P.S. Tento typ by se klidně mohl jmenovat taky třeba „tmavé jaro“. Ale název je úplně fuk, protože to, na čem skutečně záleží, není znalost jmen, ale barevných vlastností.