V kategorii „versus“ přišly na řadu oba kontrastní typy. A tak si pojďme porovnat, co mají společného a čím se liší kontrastní typ chladný a kontrastní typ teplý.

Co mají společného a čím se liší
Oba dva typy leží v kruhu typů vedle sebe a nachází se mezi pravou zimou a pravým podzimem, které můžeme chápat jako jejich pomyslné rodiče. U obou se tak “geneticky” posílila sytost (typická oběma rodičům) a tak jsou oba dominantní právě svou vysokou nasyceností. Potřebují barvy velmi velmi čisté až zářivé, plné pigmentu a intenzivní.

Vzhledem k tomu, že jejich „rodiče“ mají každý jinou teplotu, jedná se o vlastnost, která se u kontrastních typů trochu zneutralizovala a ustoupila do pozadí. Kontrastní zima „zdědila“ více chladu a tak potřebuje barvy mírně chladné, kontrastní jaro pak zase mírně teplé, ale oba snáší i řadu neutrálních odstínů. Zima má totiž v sobě kousek tepla a jaro zase kousíček chladu.

No a pokud jde o světlost, tak oba tyto typy jsou většinou spokojené se střední světlostí. Jaro se pohybuje na škále od světlých po středně tmavé. Zima zase na škále od středně tmavých po světlé, ale často to bývá právě někde kolem středu. Vzácněji se zde můžeme setkat i se situacemi, kterými je zima se světlými až blonďatými vlasy a naopak jaro s vlasy tmavými. (To se některým typologickým systémům nelíbí a tak jim vymyslely vlastní škatulky, ale o tom jindy.)

Tmavostní kontrast a barevný kontrast může být u obou prakticky jakýkoliv. Nápadně často se zde ale objevuje zejména ten barevný. Černobílá kombinace bývá logicky mnohem vhodnější pro kontrastní zimu, ale i ona do outfitu potřebuje dodat nějakou barvu, protože ani černá ani bílá jí samy o sobě nenaplní potřebu syté energie.

Jejich barvy
Mezi nejlepší barvy těchto atraktivních typů patří smaragdová, trávová, kyselá žlutá, tyrkysově modrá a prakticky všechny barvy, které mají špetku modrých a žlutých pigmentů zároveň. Z růžových je to cyklámenová a růžovo-oranžová a perfektní je pro ně i mnoho fialových odstínů. Jedná se často o barvy z kategorie ovocných bonbonů, květinových tisků a kýčovitých cetek. Zmínka o kýči je zde na místě, protože zatímco ostatní typy by v takových barvách působily lacině a pouťově, ty kontrastní si v nich vyloženě libují.

Jejich neutrály se odvíjejí od jejich tmavosti a barvy vlasů, ale obecně zde najdeme řadu hnědých, šedých, antracitových a modrých. U jara bude navíc ještě písková, béžová a skořicová, u zimy pak čokoládová a možná právě i ta zmiňovaná černá. Tu je dobré zhodnotit individuálně.

Příklady kontrastních typů
Lepší než teorie je názorná ukázka. Pokud vás zajímají příklady kontrastních typů, pak hledejte fotky Lauren Graham, Meghan Fox, Courtney Cox, Cameron Diaz, Heather Graham, Evy Herzigové a Silvie Šuvadové.

Co potřebují
Syté typy byly v minulosti často špatně klasifikovány. Setkala jsem se s několika sytými zimními klientkami, kterým bylo řečeno, že jsou létem, protože na zimu nemají dost tmavosti. Tento druh zimy však nápadnou tmavost nepotřebuje a ani se jí často nevyznačuje… Stejně tak syté jaro bývalo mylně označováno za některý z jemných typů, protože na první pohled může působit dost nenápadně. Ale jakmile mu k obličeji dáte živé barvy, uvidíte tu jízdu! 🙂