V mém okolí letní typy jednoznačně vedou. Ze všech mých klientů tvoří nadpočetnou většinu a hojně jich potkávám také v běžném společenském kontaktu, například v obchodech nebo ve městě. V samostatných článcích jsme se už mrkli na každý z nich jednotlivě a závěrem si poznatky o nich pojďme ještě shrnout. Které tři typy to jsou, co mají společného, čím se liší, co jim prospívá a čím si naopak škodí?

Základní charakteristika a společné znaky
Jako děti mívají lidé letního typu blonďaté vlasy, které jim během života mohou tmavnout. Kromě přirozeně blond odstínů se u nich objevují také vlasy středně a tmavě plavé, středně hnědé a někdy i tmavě hnědé. Vždycky je v nich však přítomný chladný šedý nádech a neobjevují se u nich odstíny do červena, do rezava nebo odstíny teplé slámově žluté. Jejich pokožka působí matně a pohybuje se od světlé a růžové až po snědou a opálenou. Žilky mohou mít nádech modré, fialové, olivové a v některých případech se objevují i mírně nažloutlé tóny pleti. Barva očí pak může obsáhnout celou barevnou škálu, ale nejběžnější jsou spíše světlejší odstíny modré, šedé, zelené a hnědé barvy.

Letní typy leží v kruhu mezi jarem a podzimem a teorie Rozšířené barevné typologie je označuje jako Typ světlý chladný, Typ chladný jemný a do třetice Typ jemný chladný. Všem lidem těchto typů je společná potřeba chladných spíše světlejších barev s nízkým kontrastem. U každého jednotlivce je však potřebná jiná míra dané barevné vlastnosti a každý člověk tak má svůj vlastní unikátní mix. Dokonce i dvě ženy ze skupiny jednoho typu budou vypadat odlišně, budou působit jinak a budou jim slušet trochu jiné barvy a jejich kombinace.

Čím se liší – teplota
Ačkoliv všechny tři typy si do šatníků žádají chladné odstíny barev, bezezbytku je vyžaduje pouze typ chladný jemný. Je to dáno tím, že tvoří jakýsi vrchol letních typů. Leží uprostřed nich a ty další jej izolují od okolních teplých typů. Naproti tomu ty letní typy, ležící blízko jaru na straně jedné a blízko podzimu na straně druhé, tvoří jakýsi přechod mezi chladem a teplotou a snáší tak i odstíny mírně chladné či teplotně neutrální. To je faktor, který se promítá i do šperků a barev kovů. Zatímco světlé a jemné léto mohou pohodlně nosit i kovy růžové a v malé míře mohou experimentovat se žlutým zlatem, pravé léto je nejkrásnější v bílém zlatě a ve stříbře, které mu dopřejí potřebný chlad.

Čím se liší – světlost
Se světlostí je to jinak. Jak se dá odvodit z názvu, jedná se o dominantní vlastnost pro Světlý typ chladný, čili světlé léto. A tak – zatímco léto chladné a léto jemné snáší barvy středně tmavé (a někdy i mírně tmavé) – světlé léto zkrátka potřebuje světlé barvy. Právě v nich totiž působí lehce, jiskřivě a svěže.

Čím se liší – kontrast
Žádný z tří letních typů nevypadá skvěle ve vysoce nasycených barvách. Všem je typická nějaká míra tlumení a barvy příliš čisté by odváděly pozornost od svého nositele. Nejvíce to však platí pro typ jemný chladný, čili tlumené léto, a opět je to dáno jeho polohou v kruhu typů. Nachází se v opozici kontrastním typům, takže je přesně na opačné straně škály. A tak zatímco pravé léto má jemnost až jako sekundární vlastnost a světlé léto dokonce dobře snáší jas, jemné léto nechávají „dýchat“ barvy, které jsou desaturované a potlačené šedou.

Co jim sluší
Letní typy působí klidně a jemně a jejich zevnějšek by to měl respektovat. Nejkrásnější jsou pro ně barvy na bázi pomněnkově modré, šeříkově fialové a něžné růžové. Dobrá je i kakaová, mátová a mnoho nude odstínů. Jako pilíře šatníku jim poslouží prakticky všechny odstíny šedé, studená béžová a denimově modrá. Ta „jejich“ červená není krvavě rudá, ale obsahuje špetku modré nebo šedé. Často jsou to barvy letního ovoce – melounová, malinová, jahodová. A dokonale vypadají v oblečení tón v tónu, protože několik odstínů jedné barvy jim pomáhá vyhnout se nežádoucím kontrastům.

Čemu se vyhnout
Všechny tři typy táhnou k zemi barvy velmi hluboké a zbytečně temné. Černá jako taková, není dobrou volbou pro žádný z nich. Minimálně ne k obličeji, ve kterém vytvoří stín a dojem „špíny“. Nevhodné jsou také barvy velmi kontrastní a velmi teplé. Vysloveně tragické jsou pak barvy, které jsou jak teplé, tak i kontrastní, protože nositele letního typu spolehlivě zahluší. Častou chybou letních typů je také zesvětlování vlasů a k tomu nošení tmavých barev kolem obličeje. Zvyšují si tím kontrast a jejich pleť pak opět působí zašle. Nešťastná je také barva oranžová, která se míchá ze dvou teplých pigmentů a velmi často je příliš svítivá.

Závěrem
Nezapomeňte, že z každého pravidla existuje výjimka. Můžete být letním typem, i když se v popisu přímo nenacházíte. A nemusíte být letním typem, i když si to na základě popisu myslíte. Ani sebelepší článek totiž nenahradí zkušené oko, které vás povede a ukáže vám, nač přesně se máte ve své pleti dívat, když objevujete svůj barevný typ…