Na rozdíl od letních typů, které jsou v mém okolí zastoupeny hojně, ty podzimní patří k poměrně vzácným. Které typy to jsou, co mají společného, čím se liší, co jim prospívá a čím si naopak škodí? Pojďme se na ně spolu podívat…

Základní charakteristika a společné znaky
Podzimní typy leží mezi jemným létem a tmavou zimou a systém Rozšířené barevné typologie je označuje jako typ jemný teplý, typ teplý jemný a do třetice typ tmavý teplý. Všem je společná potřeba teplých barev s nízkým kontrastem a vyšší tmavostí. U každého už je však potřebná jiná míra dané barevné vlastnosti.

Podzimní typy mívají vlasy od středně tmavých po tmavé a většinou v nich objevíte zlaté, žluté nebo červené odlesky. Někdy jde přímo o zrzky nebo kaštanové hnědovlásky. Oči mohou hrát všemi barvami. Časté jsou všechny odstíny hnědé, zelené, zelenožluté, oříškové a míchané, ale objevit můžete i modrou nebo jinou nestandardní barvu. (Z každého pravidla přece existuje výjimka. 😉 )

Pokud jde o pleť, může se pohybovat na škále barev od růžově broskvové, přes slonovinovou až po olivovou, může mít pihy nebo začervenání, může být opáleně zdravá, ale také poměrně bledá. Tak či tak jim sluší žluté zlato, které jde ruku v ruce s jejich potřebou teploty a jejich perfektní základní barvou je teple hnědá.

Čím se liší – teplota
Ačkoliv všechny tři tyto typy si žádají teplé odstíny, bezezbytku je vyžaduje především typ teplý jemný. Je to dáno tím, že leží uprostřed podzimních typů a je ukázkovým „pravým“ podzimem. Ostatní dva podzimní typy jsou přechodem k jiné skupině, mají v teplotě více volnosti a snáší tedy dobře také barvy teplotně neutrální. Na rozdíl od jarních typů, které působí vysloveně horkým a spalujícím dojmem, podzim bývá – pokud jde o dojem tepla – spíše jenom příjemně a útulně hřejivý.

Čím se liší – kontrast
Podzimním typům obecně sluší jemnost. Jejich barvy potřebují být měkké, tlumené a decentní. Nejdůležitější je však tato vlastnost u typu jemného teplého, který leží vedle tlumeného léta a tato vlastnost mu dominuje. Nejméně zásadní je pak jemnost u typu tmavého, který leží blízko sytých zimních typů a tak mu čisté barvy tolik nevadí.

Čím se liší – tmavost
Pokud jde o míru světla, podzimní typy leží spíše na tmavší straně škály. Obvykle začínají na barvách středně tmavých a přes mírně tmavé se pohybují až k barvám úplně tmavým. Největší míru tmavosti ve svém zevnějšku potřebuje tmavý podzim, který působí velmi hluboce a plně. Nejmenší pak tlumený podzim, kterému stačí ty výše zmiňované středně tmavé hodnoty.

Co jim sluší
Barvy podzimních typů jsou barvy, které evokují koření, venkov a divokou přírodu. Mají v sobě špetku hnědé a mohou tak působit plně, zemitě a ukotveně. Výbornou službu jim proto udělá většina odstínů zelené, zejména kapradinové, mechové, olivové, listové a perfektní je taky jungle green. Do šatníku se jim ale budou hodit i barvy hořčice, spadaného listí a rzi, barvy písku, slámy a velbloudí béžová. Pokud jde o modrou, je lepší když obsahuje kapku žluté a je spíše modrozelená či petrolejová, než ledově chladná.

Černá je oukej především do šatníku tmavého podzimu, ale v dobré kombinaci není problémem u žádného z podzimních typů. O něco opatrnější na ni musí být typ jemný teplý, který má k jejímu nošení nejmenší předpoklady. Nejlepší doplňky jsou, jako ostatně vždycky, v barvě vlasů, což může být například kůže v barvě koňaku, skořice, burgundské, hnědé nebo i černé.

Čemu se vyhnout
Podzimní typy udělají dobře, když si do šatníku nebudou pouštět barvy příliš světlé, které nemají potřebnou hloubku. Barvy příliš chladné, které zase nezdůrazní jejich hřejivé teplo. A barvy vysoce kontrastní, které je překřičí a způsobí, že budou vypadat zbytečně lacině. Úplně nejhorší kombinace pak je více těchto vlastností dohromady, takže například barvy příliš nasycené a ještě příliš chladné, případně příliš chladné a ještě k tomu světlé.

Poměrně nově se můžete setkávat také s podzimním typem, který je teplý, tmavý, ale k tomu překvapivě taky o něco více nasycený, než je zvykem. A pro kategorii jara by byl zase o něco tmavší, než je zvykem. I těmto „novým“ typům se budeme postupně věnovat.