Tento článek je tak trochu o stylu bez stylu. Když to s ním neumíte, nebo to s ním přeháníte, okolí totiž snadno dojde k přesvědčení, že vlastně žádný nemáte.
Nositelka
Směle se dá prohlásit, že kreativní nositelka je pravým opakem elegánky a jejího vytříbeného vkusu. Kreativní duše neznají míru. Nelíbí se jim modernistické heslo méně je více a mnohem blíž mají k postmodernímu heslu méně je nuda. Působí nepatřičně a nevypadají, že by je to trápilo. Jsou to nespoutané osobnosti plné překvapení. Hravé a dětské. Pozitivní a nadšené. Netradiční a rozmarné. Objevitelky, které chtějí dobrodružství a nové zážitky. Ženy, kterým je jedno, co si myslí okolí a dost možná svůj šatník záměrně posouvají do trochu kontroverzní podoby, aby se pak mohly bavit rozčarovanými reakcemi svého okolí…
Klady a zápory
Mezi pozitiva tohoto stylu rozhodně patří velká míra svobody a volnosti, kterou odráží. Není spoutaný žádnými pravidly. Je vrstevnatý, kupí na sebe jeden oděvní kus za druhým, míchá doplňky a barvy a působí, že ho nijak neomezuje názor okolí. Záporem pak je to, co jsem už naznačila výše – je to trochu jako když pejsek a kočička vaří dort. Výsledek nemá vždycky výpovědní hodnotu a vypadá, jako by nevznikal řízeným výběrem, ale čirým omylem.
Barevnost
Nedefinovatelná. Doslova. Tento styl míchá barvy světlé, tmavé, syté, tlumené, vzory jednobarevné i potištěné a vytváří tak neopakovatelné kombinace, ke kterým je těžké najít smysluplný klíč.
Materiály
Jakékoliv. Staré i nové, tenké i silné, splývavé i tuhé, hladké i strukturované, luxusní i laciné – všechny se zde mohou potkat a ruku v ruce vytvořit neotřelé kombinace. Prostě „gipsy look“ a surrealismus dohromady…
Doplňky
Roztodivné. Kreativní šatník čítá doplňky tvořící nesourodý mix. Věci z půdy, z blešáků a po babičce, vintage a retro, folklórní a etnické, regionální a tematické… Tento styl nemá žádné limity a tak můžete potkat i rukodělné a řemeslné techniky, háčkované čepky, turbany, pletené tašky a DIY doplňky…
Vlasy a líčení
Působí jako z pohádky O chytré horákyni. Kreativní holka je tak trochu učesaná a neučesaná zároveň. Tušíte, že tam někdy nějaký pokus o úpravu byl, ale aktuálně působí, jako by se na něm několik nocí spalo. Anebo je naopak tak propracovný, až je bizarní a nejde usledovat. Nehty mohou být nalakované každý jiným odstínem, líčení může být vyvedené v jásavých odstínech, ale taky může vypadat jako neodlíčené pozůstatky velkého flámu…
Komu sluší
Těžko říct. Tento nejednoznačný styl nemá žádné preference a tak může, ale taky nemusí, slušet prakticky komukoliv…
Konkrétní příklady
Tomuto postmodernímu stylu perfektně seděly sedmdesátky známé také jako „dekáda nevkusu“. Pleteninové modely z dílny Soniy Rykiel, disproporční kombinace délek popírající zlatý řez a podivné barevné variace křičely do světa „je mi to fuk“ a bezvadně komunikovaly s architekturou Roberta Venturiho anebo ještě lépe – Friedricha Hundertwassera.
Modelky a ikony
Kreativní styl miluje Helena Bonham Carter, která je mistryní v tom, jak vypadat dokonale „messy“. Velmi inspirativní byla Frida Kahlo a hravou a mladistvou variantu zase nabízí podání Iris Apfel. Abych kreativnímu stylu nekřivdila, i on se dá dělat skvěle a pokud vás zajímá, jak na to, pak se podívejte na šatník Anny Wintour nebo Olivie Palermo. Ztělesňuje ho Phoebee z Přátel a hojně se objevuje taky v seriálech Sex ve městě a Emily v Paříži.
Značky
Kreativní look výborně zvládá italské duo Dolce&Gabanna. Kdybych ale měla vybrat jen jednu značku, která s kreativním stylem pracuje, byla by to Vivian Westwood. Její míchání vysoké módy a subkulturních prvků, její povrchní vizáž a hluboké myšlenky, její aktuálnost říznutá historií, její bláznivé barvy a řemeslně zvládnuté konstrukce – to všechno je dokonalou ukázkou toho, jak svobodná může móda být.
Jo a abych nezapomněla – další, kdo tento styl miluje, je kloboučník z Alenky v říši divů. 🙂