Mají tolik společného, že některé typologické systémy je rozlišovat vůbec nebudou a nechají je v jedné množině. Jiné ale s drobnými rozdíly naopak počítají a považují je za separátní skupiny. Tak jak to tedy je? Kontrastní typ podzimní versus kontrastní typ jarní – pojďme se na ně podívat…

Co je spojuje
První společná věc je teplota. I když ani jeden z typů tuto vlastnost nemá na maximu, oba potřebují vysokou míru tepla. Sytý podzim jí chce ještě o kousek víc a dá se říci, že to je jeho klíčová vlastnost. Syté jaro jí vyžaduje o nepatrný kousek méně a oba také dobře zvládají celou řadu přechodových barev, tedy barev teplotně neutrálních.

Dalším společným znakem je sytost. Oba potřebují barvy se zvýšeným množstvím pigmentu, velmi čisté, bez příměsi šedé nebo hnědé. Tato vlastnost je u nich zase opačně než teplota – více si jí žádá jaro, které ji má jako dominantní a podzim jí potřebuje o kousek míň. I tuto vlastnost ale mají oba zastoupenou hodně vysoko.

Čím se liší
Vlastně jen málo a to tmavostí. U sytého jara se pohybujeme na škále od světlé po středně tmavou a tam zpravidla skončíme. Kdežto sytý podzim překračuje střední hranici tmavosti a libuje si v barvách mírně tmavých. A právě to je důvod, proč pro něj byla vytvořená samostatná kategorie. U jarních typů se totiž přirozeně očekává, že budou spíše světlé a tak se některým systémům nelíbí, že by se zde měli objevovat lidé s tmavýma očima nebo tmavými vlasy. Tento rozdíl ale není natolik závratný, aby bylo třeba dělat z něj sporný bod. Barevné vlastnosti jsou u obou společné a to je zásadní.

V praxi to může vypadat tak, že oba budou mít ve svém barevném portfoliu kiwi zelenou, ale jaro si k ní vezme pískový neutrál, zatímco podzim tmavě hnědý. Nebo jaro bude krásné v mořské modři, zatímco podzim v kobaltové. Nosit ale mohou obě barvy oba typy – vždycky je to spíš o tom, jak je zkombinují. Tmavostní kontrast barevný kontrast je jako obvykle docela individuální a je třeba jej měřit každému zvlášť. U podzimů bývá vyšší ten tmavostní, u jara pak zase bývá běžný ten barevný, ale nejde to říct plošně.

Co potřebují
Nebát se své barevné energie! Jejich barvy jsou dynamické, živé a pulzující. Někomu to může připadat až nepatřičné, zejména s rostoucím věkem nebo v kombinaci s určitou povahou či profesí, ale opravdu není třeba se těchto barev bát. Když kontrastní typy svou sytost přijmou a naučí se ji zkrotit tím správným neutrálem, budou jako energetická baterka i pro své okolí. Mít takového kolegu nebo rodinného příslušníka je čirá radost.

P.S. A pokud víte, že potřebujete teplo a sytost, ale nevíte přesně, kolik tmavosti, zvládneme to spolu změřit za pouhé dvě hodiny. 😉