V této „versus“ srovnávačce se podíváme, co mají společného a čím se liší dva typy, které potřebují teplé barvy a tak by mohlo být snadné si je mezi sebou zaměnit – teplé jaro a teplý podzim. Těšíte se? 🙂

Co mají společného
Tyto dva typy neleží vedle sebe, jako třeba světlé léto se světlým jarem nebo oba tmavé typy. Teplé jaro (také pravé jaro) a teplý podzim (pravý podzim) jsou od sebe v barevném kruhu vzdáleny poměrně hodně. Leží totiž na diagonále a na rozdíl od tmavých a světlých typů, které mají společné hned dvě vlastnosti a liší se pouze teplotou, tyto dva mají naopak společnou pouze jednu a hned dvěma vlastnostmi se liší.

To, co mají společné, je teplota, která se u obou nachází na maximu a jedná se tedy o jejich dominantní vlastnost. U lidí, kteří mezi tyto teplé typy patří, tak můžete pouhým okem i bez měření pozorovat v zevnějšku nápadně teplé tóny žlutých a oranžových. Díky tomu mohou společně sdílet některé barevné odstíny a něco z neutrálů. Oba také sdílí potřebu žlutého zlata a teplých odstínů kamenů u šperků, jako je například tyrkys, korál, jantar, olivín nebo peridot.

Čím se liší
Hlavní rozdíl mezi teplým jarem a teplým podzimem spočívá v kontrastu. Zatímco jaro potřebuje barvy s kontrastem zvýšeným, což je jeho sekundární vlastnost, podzim potřebuje barvy s kontrastem sníženým, takže jeho sekundární vlastností je tlumenost. A další rozdíl spočívá v hloubce barev. I když oba potřebují barvy někde kolem střední tmavosti, jaro tíhne spíše k těm mírně světlým až světlým, zatímco podzim spíše k těm mírně tmavým až tmavým.

Jaro tedy potřebuje barvami odlehčit, podzim naopak usadit. Hezky je to vidět v průvodním obrázku v místě, kde se potkávají jejich zelené – ta jarní je lehčí a ostřejší, ta podzimní s kapkou hnědé a tedy zemitější…

S tím souvisí také tmavostní kontrast. Jaro ho nemívá příliš vysoký a spíše se u něj objevuje kontrast barevný, zatímco podzim může mít zvýšený kontrast tmavostní a ten barevný u něj může být zase docela nízký. Černobílá kombinace sama o sobě tak pro svůj chlad není vhodná pro žádný z nich, ale když už, tak ji lépe snáší podzim. Zejména, pokud k ní přidá nějakou velmi teplou barvu a tím chlad trochu „rozbije“.

Jejich barvy
Mezi nejlepší barvy těchto hřejivě působících typů patří barvy citrusů a prakticky všechny odstíny přírody – mechová, listová, kapradinová, olivová, barva písku, mořská modrá a de facto veškeré odstíny tyrkysové. Může to být také kobaltová, mrkvová, rajčatová, teplá fialová, teplá růžová, odstíny hořčicových a okrově žlutých. Z neutrálů se u jara nabízí spíše písková, zatímco podzim může jít do tmavě velbloudí a skořicové. I když to se u obou odvíjí zejména od toho, jaké nosí barvy vlasů a pokud už mají šediny, může být skvělá i teple šedá.

Příklady teplých typů
Pokud vás zajímá, jak teplé typy reálně vypadají, najděte si fotky Cynthie Nixon, Marcie Gross, Amy Adams, Juliane Moore, Julie Roberts, Vicy Kerekes, Táni Pauhoufové a Emmy Stone.

Co potřebují
Respektovat své vizuální teplo a vyhnout se velkým plochám chladu. I šedý kostým může působit teple, když se do něj obleče meruňková košile a někdy stačí šála a čepice a jinak chladný outfit se pocitově hodně prohřeje. Pomáhá i dobře zvolený odstín kabelky a obuvi, což je primitivní, ale mimořádně funkční finta, kterou je možné zachránit i jinak barevně úplně zcestný oděv… 😉