Pojďme si dát zase jeden „versus“ článek, co nám shrne podobnosti a rozdíly mezi typy, které by bylo snadné navzájem zaměnit. Typ tmavý chladný neboli tmavá zima a typ tmavý teplý, neboli tmavý podzim.
Co mají společného
Oba dva typy leží v kruhu typů mezi pravým podzimem a pravou zimou, které můžeme chápat jako jejich pomyslné rodiče. U obou se tak “geneticky” posílila tmavost (typická oběma rodičům) a tak jsou oba dominantní právě svou tmavostí. To znamená, že potřebují barvy na černém základu – hutné, silné, kořeněné, plné a zemitější. Pohybují se tedy na škále od středně tmavé až po tmavou a světlé barvy s nízkým množstvím pigmentu jsou pro ně celoplošně naprosto nedostačivé.
S tím souvisí také poměrně vysoký tmavostní kontrast. Černobílá kombinace či jakákoliv další kombinace tmavé a světlé barvy jim zpravidla sedne. Naproti tomu, jejich barevný kontrast může být poměrně nízký a tak budou nejlépe vypadat, když nechají vyznít jen jednu úchvatnou barvu s nějakým decentním neutrálem.
Dalším společným znakem je pak barevná čistota. Nezazáří v tlumených barvách, které jsou na ně zbytečně unylé, ale ani ve vysoce kontrastních, které jsou na ně zase až moc svítivé. Nejlépe jim vyhovují barvy jasné, čisté, svěží, takové, které snadno pojmenujeme jedním slovem. Ani zvýrazňovací fixy, ani zastřenost a patina.
Čím se liší
Hlavní rozdíl mezi tmavou zimou a tmavým podzimem spočívá v teplotě. Oba jsou v zásadě teplotně neutrální. Ale zatímco tmavá zima preferuje příklon k mírně chladným tónům, tmavý podzim se odklání na druhou stranu a tíhne k barvám mírně teplým. Z toho vyplývá, že zimě sluší barvy se stříbrným či modrým podtónem a stříbrné kovy a podzimu zase barvy se zlatým nebo žlutým podtónem a teplé kovy. Oběma přistane neutrální růžové zlato a jejich neutralita jim také umožňuje, vypůjčovat si některé tmavé barvy mezi sebou navzájem.
Jejich barvy
Mezi nejlepší barvy těchto jižansky působících typů patří barvy lesního ovoce, jako borůvková, ostružinová, brusinková a malinová. Oba budou krásní v barvě kobaltu, tyrkysu, pařížské a královské modři, v hutných odstínech fialové, a ve smaragdově zelené. Oba mají v neutrálech černou, tmavě modrou, případně petrolejovou, čokoládovou, antracitovou a ocelovou. Podzim má navíc ještě skořicové, dýňové a hořčicové odstíny a oranžovorůžovou, zatímco zima zase chladnější tóny modré, studenou růžovou a růžovofialovou.
Úskalí jejich oblékání spočívá v tom, najít perfektní balanc. Aby měli na sobě takovou barevnou hloubku, která bude napodobovat jejich obličejové rysy, ale nebyli tmaví jako noční můra. I tmavé typy totiž potřebují barevnou energii a nějakou příjemně štiplavou špetku světla, která jim dodá kontrast.
Příklady tmavých typů
Pokud vás zajímá, jak tmavé typy reálně vypadají, googlete třeba fotky Salmy Hayek, Meghan Markle, Victorie Beckham, Evy Longoria, Amal Clooney, Sandry Bullock a Moniky Belluci. Mrkněte, jak dobře vypadají, když nosí kontrasty, když respektují svou tmavost, když na sobě mají jen jednu intenzivní barvu nebo jak jim naopak neprospívá, když zesvětlují vlasy a nosí jenom světlé barvy…
Co potřebují
Tmavé typy potřebují ve svých outfitech plné a hluboké barvy s mírným teplem či chladem. Potřebují, aby ty barvy byly čisté a to jim úplně stačí. Ony jsou totiž oba přirozeně tak omamné, že se ani nemusí snažit, aby si jich okolí všímalo!