Tento článek se věnuje zimnímu typu, který jako zima na první pohled vůbec nemusí vypadat. Typu, který opakovaně bývá překvapením pro klienty a vlastně i pro mne samotnou. Seznamte se – typ kontrastní chladný!
Je známý také jako zářivá zima, kontrastní zima, únor nebo Dynamic a v barevném kruhu leží mezi chladnou zimou a kontrastním jarem, takže se jedná o přechodový typ. Pokud jde o teplotu barvy, pohybuje se na škále od neutrální, přes mírně chladné až po chladné tóny. Nepotřebuje chladu tolik, jako jeho soused – chladná zima a jeho barvy tedy nemusí být vysloveně studené. Nesnese ale ani tolik tepla, jako jeho soused z druhé strany – kontrastní jaro.
Pokud jde o tmavost, jeho rozsah je někde mezi středně tmavou až tmavou a z mých zkušeností je ze všech zimních typů nejsvětlejší. To znamená, že s tmavostí začíná někde tam, kde už letní typy obvykle končí. Když jsem se s ním setkala poprvé, bylo to u klientky, jíž bylo v minulosti mylně diagnostikováno, že je letním typem právě proto, že prý „na zimu není dost tmavá“. U tohoto typu je ale těžiště úplně jinde, než u tmavosti.
Jak už vyplývá z názvu, tento typ miluje sytost! Potřeba sytosti je u něj vysoká a sednou mu barvy se svítivou energií, ve kterých rozkvétá a září. V barvách s nedostatečným jasem naopak vypadá špinavě a robustně. Něco z barev, které mu přistanou se dá nacítit v průvodní koláži. Tento typ také snáší větší množství barev v jednom outfitu, než chladná zima. A ještě víc než tmavostní kontrast mu sedí ten barevný. Modrá s barvou vlčích máků, rudá se smaragdovou, fialová se žlutou, fialová se zelenou…
Černou barvu tento typ může, ale sama o sobě to jeho nej barva není. Celoplošně mu neprospívá, potřebuje něčím rozsvítit a odlehčit, například pomocí sytě žluté nebo zelené. Pokud jde o kovy, jako všechny zimní typy, i tento nejlépe vypadá v bílém zlatě, stříbře, platině nebo oceli. Vzhledem k tomu, že jde o typ přechodový, snese i malé plochy žlutého zlata a v pohodě je s neutrálním růžovým zlatem.
Jak tento typ vypadá? Mívá vlasy od středně tmavých až po tmavé. Může mít neobvykle barevné oči a pleť světlou, porcelánovou nebo béžovou. Když někde na webu nebo v publikaci narazíte na jeho popis, pravděpodobně se dočtete, jak je oslnivý, intenzivní, zářivý, jak je nezaměnitelný a jak ho můžete poznat na první pohled. Uvádí se také, že je to typ s očima jako drahokamy a ano někdy to tak je, ale pravidlo to není. Viděla jsem i úplně obyčejné tváře, u kterých by to divák nikdy netipl a přece se z toho vylouply právě zimní kontrasty!
Má zkušenost je, že tento typ může být mnohem světlejší, než jsem si myslela a že může působit mnohem tepleji, než jsem čekala. Že může mít slámový nádech ve vlasech a v celkovém zevnějšku ještě další nečekanosti. Setkala jsem se například s klientkou, která sice měla velmi tmavé oči a obočí, ale k tomu nebarvené vlasy, co byly téměř blond. Viděla jsem i klientku s nosem bohatě posetým zlatými pihami… To všechno může být matoucí a dělá to z něj zimu poněkud maskovanou.
Přes všechny výše zmíněné teplé prvky, které se jim ve vizáži mohou objevit, potřebují tyto typy chlad a je to další důvod k tomu, neusuzovat svůj typ na základě jednotlivosti, jako jsou teplé pihy nebo olivově zlaté oči. Vždycky je třeba vidět celkový kontext a to, jak daná barva komunikuje s celým obličejem. Jenom z duhovky prostě nic nepoznáte.
Jeho učebnicový popis tedy umí být poněkud přehnaný. Nositel kontrastního typu chladného může být mnohem méně nenápadný a může mít mnohem více podob, ale pravdou je, že když ty svoje barvy objeví, bývá nezapomenutelný! 🙂