…aneb článek o typu lehkém jako vánek…

Ze všech letních typů, mezi které se řadí, je v mém okolí nejvzácnější. To může být čirá náhoda, ale může to mít i geografickou souvislost. Lidé s touto barevností se totiž obvykle objevují spíše v tzv. severských zemích, kde je méně slunečního svitu. Často se jedná o lidi s fototypem číslo jedna anebo dva, protože tam není taková potřeba pigmentu – coby přirozené ochranné bariéry pleti – jako například u rovníku.

Krom světlé pleti se lidé tohoto typu vyznačují také světlými vlasy. Ty mohou být platinově blond, světle blond, středně blond, světle, středně nebo i tmavě plavé, ale většinou ne vysloveně tmavé. A totéž platí o barvě očí. Nejčastěji se majitelé tohoto typu pyšní odstíny světle modrých, světle zelených, světle hnědých, šedých, modrozelených, modrošedých a jinak namixovaných odstínů. Zkrátka, už z podstaty tohoto typu by se neměly vyskytovat oči tmavé, ale jak se říká – z každého pravidla existuje výjimka. 🙂

Typ světlý chladný můžete potkat i pod názvem lehké léto či světlé léto, označuje se také jako červen a v kruhu jednotlivých typů se nachází mezi typem světlým teplým a mezi typem chladným jemným. Tvoří tak jakýsi přechod od jarních typů, k těm letním. Jak plyne z názvu, jeho dominantní vlastností je právě světlost. Potřebuje tedy barvy na bílém základu, od těch úplně nejsvětlejších, až po ty středně tmavé. Tam ale končí. U tohoto typu je téměř nezbytné vyloučit černou a často dokonce i hlubokou námořnickou modř, plnou a horkou čokoládově hnědou a jindy velmi univerzální tmavou olivovou a zemitou khaki.

Zní to jako nadlidský úkol, sestavit smysluplný šatník bez těchto obvyklých a hojně užívaných barev a souhlasím s tím, že je to výzva. Nicméně, je to možné a dokonalými barvami pro jedince tohoto typu jsou například holubičí šeď, studená béžová, světlá denimově modrá, mátově zelená, bílá a stříbrná. Perfektní je v šeříkové, pudrové, růžové a lila, přistane mu citronově žlutá, jahodově červená a další pastelové a někdy poněkud dětské barvy. Pokud jste člověkem tohoto typu, nebojte se jich. Díky takovým barvám budete působit vzdušně a svěže. Tomuto typu nevadí ani těkavé, holografické a měňavé efekty.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přechodový typ, není nutné, aby jeho barvy byly vysloveně ledové. Může se pohybovat na škále od mírně chladných až po neutrální a v některých případech si – podle nálady a pocitu – může sáhnout i do barev, které jsou přiřazeny vedlejšímu světlému typu teplému. Sluší mu primárně bílé zlato a stříbro, ale vhodné je i zlato růžové, snese malé plochy žlutého zlata a kovy může mezi sebou míchat. Také kabelky, obuv a doplňky by se měly vyvarovat výše zmiňovaných temných odstínů. Je totiž chybou myslet si, že pokud jsem světlý typ, tak si tmavými barvami „něco doženu“ a v zevnějšku dosáhnu rovnováhy.

Stran kontrastu světlému typu chladnému sluší především barvy čisté a jasné. Nepotřebuje se s tlumenými barvami držet při zemi a žádoucí není ani jejich vysoké nasycení. Ideální je zkrátka něco mezi. Když se podaří najít barvu, která je patřičně světlá a čistá, efekt v obličeji je neskutečný. Takoví lidé působí jiskřivě, křehce, vyvolávají dojem éterické, nadpozemské lehkosti a  zároveň je v jejich zevnějšku něco hravého. Znáte někoho takového? 🙂