Dnes přidáme další díl do sbírky článků o jednotlivých barevných typech. Bude o typu, který je v mém okolí trochu vzácný a tak je pro mě o to víc zajímavý. Typ teplý jemný. Patří mezi podzimní typy a v barevném kruhu leží mezi jemným typem teplým a tmavým typem teplým. Říká se mu také pravý podzim, teplý podzim, říjen a podle ACS jde o typ zvaný Rich.
Pokud jde o teplotu, tak ta je u něj zásadní. Je to jeho dominantní vlastnost a tak mu přirozeně nejvíc sluší právě odstíny pěkně teploučké. Když se mrknete na přiložený obrázek, uvidíte, že i barvy, které obyčejně považujeme za chladnější – jako třeba modrá či fialová – jsou v jeho podání hřejivé a útulné. Je to dáno množstvím žlutých pigmentů, které jeho nejlepší barvy musí obsahovat. Svou teplotou je tak mnohdy nápadný a rozpoznatelný i pouhým okem a bez měření.
Jeho sekundární vlastností je mírná tlumenost. Pohybuje se na škále od jemných barev po ty čisté. Na rozdíl od svého bratříčka – jemného podzimu – jí tedy nepotřebuje tolik, ale přece jen je lepší, když jsou jeho barvy špetku zastřené, aby nezastíraly jeho. V teplých a mírně tlumených odstínech bude působit tak krásně, že ve vás vyvolá pocit bezpečí a chuť nechat se obejmout. Protože přesně toto jeho barvy umí.
Pokud jde o tmavost, tak ta je u pravého podzimu ze všech vlastností nejméně důležitá. Obvykle je ale mírně vyšší a pohybuje v rozpětí od středně tmavých odstínů až po tmavé. U každého jednotlivce se to samozřejmě může mírně lišit, ale obecně se dá říci, že jeho barvy musí mít tak trochu „váhu“. Úplně lehké barvy, které jsou nějakým odstínem jen líznuté a působí světle a pastelově – to většinou nebývá nic pro něj.
Celkově se pravý podzim dá popsat jako zemitý, plný a barevně trochu hlubší typ. Sluší mu barvy spadaného listí, podzimní melancholie, mechu a kůže. Rezavá, oranžová, cihlově červená, jantarová, žlutooranžová, velbloudí a barvy koření jako třeba skořice a hřebíčku. Výborná je pro něj i burgundská, teplá hnědá, khaki a olivová. Sáhnout může také po pískové, tyrkysové, rajčatové a růžovooranžové.
Pravý podzim pro svou teplotu nejvíc zazáří ve zlatých špercích. A pokud jde o černou, tak není třeba se jí úplně vzdát – bývá dost tmavý na to, aby ji v outfitu v pohodě unesl. Ovšem pokud nosí celočerné oblečení, jde proti své teplotě a jeho pleť nebude vypadat tak zdravě, jak by mohla, pokud by černou nosil dále od obličeje. Pokud chce černou nosit úspěšně, je dobré k ní míchat nějakou teplou barvu z jeho ideální škály.
Pravý podzim se obvykle vyznačuje teple a zlatavě působící pletí, slonovinovým odstínem nebo meruňkově zabarveným odstínem pleti. Může mít v pleti i žluté tóny nebo olivový podtón. Opalování je různé. Někdo se opálí hezky do hněda, někdo zčervená a někdo zůstává bledý. Pihy u něj být mohou, ale nemusí. Jeho oči bývají zelené, oříškové, světlejší i tmavší hnědé, jantarové nebo dokonce namíchané – například hořčicová s modrou, zelená s hnědou a tak dál.
Vlasy pravého podzimu mohou být tmavě plavé, středně hnědé, oříškově hnědé, měděné, do červena nebo do vínova tónované, kaštanové, tmavě hnědé, rezavě hnědé i černohnědé. Bývá tam teplý zlatavý nádech a pokud to není vidět na první dobrou, minimálně na světle ty teplé odlesky zaznamenáte. A kdybyste je přece jen neuměli odhalit sami, můžeme to udělat spolu. 😉
Pravý podzim si ubližuje, když nosí příliš světlé barvy, příliš chladné barvy a také když má tendenci sahat po barvách příliš nasycených. Ty světlé totiž jeho pleti nestačí, ty chladné nepodpoří jeho příjemnou hřejivost a ty syté ho zbytečně upozadí tím, že budou pozornost poutat na sebe. Jako vždycky – nejhorší barva je pak ta, která je kombinací výše zmíněného, takže třeba chladná a ještě k tomu kontrastní…
Tento typ je barevně opravdu atraktivní. Možná je to i tím, jaké poselství s sebou jeho barvy nesou. Teplé a mírně tlumené barvy totiž evokují šálek kávy nebo čaje, knížku a posezení u krbu. Stejně tak majitelky tohoto typu obvykle provází ležérnost, špetka bohémství a těžká pohoda. Aspoň na ty, které znám já to teda dost platí…