Tentokrát se spolu podíváme na typ, jehož barvy podněcují chuť k jídlu a radost ze života. Jde o ukázkový jarní typ, kterému se říká pravé jaro, někdy také teplé jaro či duben a v rozšířené barevné typologii jde o teplý typ kontrastní. Zdá se vám, že už to tu bylo a že jsem se asi spletla v nadpise? Nespletla. 🙂 Předchozí z článků byl o kontrastním typu teplém a změna v pořadí slov nás opravdu posouvá k dalšímu barevnému typu. Na prvním místě v názvu je totiž uvedena ta barevná vlastnost, která každému z nich dominuje.

Typ teplý kontrastní, o kterém dnes bude řeč, se v kruhu barevných typů nachází mezi Kontrastním jarem a Světlým jarem a jak plyne z názvu, jeho dominantní vlastností je teplota, kterou vyžaduje na prvním místě. Jeho barvy nejsou jenom hřejivé. Jsou až ohnivě horké a z některých doslova sálá žár. Jde o barvy, které vyzývají k akci, protože obsahují hodně teplých pigmentů založených na žluté a červené bázi. Patří mezi ně meruňková, broskvová, rajčatová, mrkvová, korálová, pampelišková, vajíčkově žlutá a většina citrusových odstínů – mandarinková, pomerančová, grepově růžová, ale také limetková.

Po všech těchto odstínech je právě zelená barva druhou nejlepší volbou. Prakticky všechny její tóny – od svítivé limetkové či kiwi až po trávovou, hráškovou, olivovou a pažitkovou – umí s tímto typem krásně držet krok. Není třeba se bát ani modrozelené, tyrkysové, mořské modré a fialové. Lidé teplého kontrastního typu mají všechny tyto barvy často přímo a viditelně zapracované ve svém zevnějšku. Mívají slámově žluté nebo mrkvově červené vlasy. Často se vyznačují slonovinově bílou, meruňkově růžovou nebo nažloutlou pletí, typické jsou jim pihy a oči v nějaké kontrastující barvě – intenzivní a někdy až pichlavé – mnohdy právě modrozelené.

Výše zmíněné barvy patří přímo k obličeji – hodí se na trička, košile, šály, čepice a další doplňky a svému nositeli dodávají neskutečnou dávku vizuální energie. Postavit na nich celý šatník ale nejde a to je přesně ten moment, kdy na scénu přichází decentnější barvy. Na saka, svetry, kostýmy, kabáty a další oděvy, které se nosí víc než jednu sezónu, se u tohoto typu nejlépe hodí odstíny petrolejové, khaki, velbloudí, skořicové, hořčicové, koňakové, jantarové a měděné. I ony jsou založeny na teplých tónech a skvěle se tedy kombinují jak mezi sebou, tak i mezi barvami vhodnými k obličeji. K dokonalosti vše dovedou šperky v klasickém žlutém zlatě a kožené doplňky podobných odstínů. Alternativou k nim jsou pak – zejména v létě – proutěné košíky.

Tento typ se vyznačuje potřebou světlých až středně tmavých odstínů a u nich by měl skončit. Tmavé barvy jej táhnou k zemi, dělají jej starším, unavenějším a usedlejším. Neprospívají mu ani outfity příliš tlumené a příliš studené. Co naopak prospívá, to je zvýšená míra kontrastu. Typu sluší, když jeho barvy mají lesk, svěžest a jas. Spíše než tmavostní kontrast (světlá a tmavá) se zde ale nabízí kontrast barevný, který je postavený na kombinaci jedné primární a jedné komplementární barvy – například žlutá s fialovou nebo oranžová s modrou.

Přirovnání k jaru je u tohoto barevného typu mimořádně vhodné! Pojí se k němu vše, co máme spojeno právě i s jarem – šťavnatost, živelnost, bujení, růst, čistota všeho nového, žádný prach na květinách, žádná patina únavy nebo krajina zemdlená suchem…  A víte co? Tento typ to všechno unese. Často jde o energické extroverty se zdravým sebevědomím, silné, otevřené a kontaktní osobnosti. Lidi, kteří se hodně smějí a nebojí se mluvit a mohou působit hlučně a jej jich všude plno. Lidi, kteří milují život a jídlo a barvy obojího se jim propašovaly až do šatníku…