Hluboký, temný, trochu záhadný a zároveň stále hřejivě přístupný – takový je typ, kterému se věnuje tento článek. Patří do kategorie podzimních typů a potkáte jej pod názvy tmavý typ teplý, hluboký podzim, tmavý podzim, listopad nebo Opulent. V barevném kruhu leží mezi pravým podzimem a tmavou zimou. Je tak jedním z přechodových typů, protože tvoří přemostění mezi podzimními a zimními typy a s každým ze svých sousedů něco sdílí.
Jeho dominantní vlastností je tmavost a ta se pohybuje na škále od středně tmavých až po tmavé. To neznamená, že musí chodit černočerně oblečený, ale znamená to, že v barvách, které si do šatníku pořizuje, by měla být aspoň malá kapka černé, která danému odstínu dodá tolik potřebnou hloubku. Právě hloubka barvy je to, co má společného s tmavou zimou.
Potřebuje teplo, ale teplota je u něj až sekundární. Jeho škála je mezi teplými až neutrálními hodnotami a pokud jsou jeho barvy dost hluboké, mohou klidně být dokonce nepatrně chladné. Jako přechodový typ má totiž v sobě i malé procento modrých pigmentů. V barvách mírně teplých ale bude stejně nejhezčí. 🙂
No a sytost je u něj někde uprostřed. Ze všech podzimních typů jí má nejvíce, ale stejně se jedná spíše o barvy čisté než vyloženě zářivé, protože podzimní typy jsou z podstaty spíše jemné. A vy už víte, že tam kde sytost překročí střední hodnoty, končí podzim a nastupuje jaro.
Jaké barvy jsou pro něj ideální? Jeho barvy musí být hutné, těžké a zralé, trochu kořeněné, silné a taky zemitější, než jaké potřebuje jeho jarní protějšek. Patří sem ametystová, azurová, kobaltová, bordó a burgundská, grafitová, indigová, fuchsiová, karmínová, pařížská modrá, smaragdová, purpurová, šarlatová,… Všechny, které jsou uhrančivé jak svým názvem, tak asociacemi, co vyvolávají. Ne nadarmo totiž bývá označovaný jako opulentní. A ze své podstaty také dobře snáší černou.
Lidé, patřící k tomuto typu, mohou mít pleť od středně světlé až po snědou a bez ohledu na její tmavost, mívá žluté, zlaté nebo olivové tóny, které vytváří trochu jižanský dojem. Protože je ale přechodovým typem, mívá v sobě i určité procento chladu nebo nějaký chladný prvek a to mohou být třeba růžově působící rty nebo namodralé oční okolí či žilní systém. Tak pozor na unáhlené soudy.
Rozmanité je to i s vlasy, které mohou být od středně tmavých až po tmavé, mohou být černé, černočerné, hnědočerné, s kaštanovým podtónem, s měděným podtónem, ale mohou mít nádech i do šedé či čokoládové, do fialova nebo do bordó. Oči bývají spíše tmavší, ale víme, jak je to s výjimkami… Takže klidně to může být taky modrá, zelená, jantarová, hnědá nebo i smíšená barevnost.
Typ je přechodový, takže – pokud jde o kovy – kromě žlutého zlata může nosit i zlato růžové a v menších či jemnějších plochách zlato bílé. Obuv, kabelky a další doplňky z kůže jsou vždycky nejlepší, když následují barvu vlasů – černé, černohnědé, čokoládově hnědé, vínově bordó, tmavě koňakové…
Tento typ nemívá příliš vysoký barevný kontrast, zato může mít vyšší tmavostní kontrast. Spoustu překvapivých pilířů šatníku tak může najít i v kategorii takzvaných neutrálů, například denimově modrou, olivovou, khaki, šedohnědou, šedobéžovou a další. Bát se nemusí ani černobílé kombinace, ale měl by pamatovat na nějaký prvek, který podpoří jeho potřebu tepla.
Čím si majitelé tmavé a teplé barevnosti spolehlivě ublíží, to je celoplošné oblečení světlých barev. Nesednou jim ani barvy vysoce nasycené, příliš studené nebo naopak příliš tlumené. Pokud se vás to týká, neutíkejte k nim. Nebojte se osobitými barvami ukázat, že jste osobnost i jako člověk!