Možná ji znáte jako véčko, ale možná jí říkáte i jinak – obrácený trojúhelník, trojúhelník na špičce, atletka nebo také mrkev. Co je u tohoto somatotypu běžné a jak s ním naložit?
Popis
Názvy se mohou různit, ale podstata zůstává – těžiště a objem je u tohoto typu figury nahoře. Mívá široká ramena, může mít objemný hrudník a může mít sklon kumulovat tuk i v zádech nebo na břiše. Protože boky má spíše úzké a nohy štíhlé, běžně se stává, že v horní části těla potřebuje větší konfekční velikost, než v té spodní. Je to figura, která se rozložením kostí a hmoty podobá spíše mužskému somatotypu.
Výhody
Véčko je vznosná postava, která mnohdy působí o něco vyšší, než ve skutečnosti je. Pocitově je to figura spíše vysportovaná, dynamická a energická. Je s ní spojená špetka maskulinity, takže s sebou nese i kus autority a moci. A protože má těžiště nahoře, nepůsobí uzemněná, nízká ani pasívní.
Nevýhody
Ženy s touto figurou prakticky nikdy nepůsobí vyloženě drobně a křehoučce. Nevzbuzují ve druhých dojem, že jsou zranitelné a že potřebují zachránit. A to ani v případě, že jsou v nitru opravdu něžné a dokonce ani v případě, že jsou superštíhlé. Jejich figura tento signál zkrátka nevysílá. Čím více taková žena měří nebo čím více má kilogramů, tím autoritativněji pak může působit.
Příklady
Mezi ženy, které mají geneticky nadělenou postavu typu V patří například monacká kněžna Charlene nebo Kate – princezna z Walesu. Na netu se můžete mrknout, že i tyto přirozeně krásné ženy s armádou stylistů a designérů v zádech v některých šatech vypadají líp než v jiných. A kromě barvy za to může být zodpovědná právě tvarová typologie…
Pokud vás zajímá, zda k tomuto somatotypu patříte a jak s ním nakládat, můžeme to spolu u kafe probrat. 😉
P.S. „Ramenatá“ soška bohyně na průvodním obrázku patří mezi tzv. Kykladské idoly a pochází z minojské civilizace. Tato kultura je typická vysokým společenským postavením žen, které zde měly až nezvyklou míru moci.